V situaci, kdy je Izrael ve válečném stavu, není na místě debata o přesunu českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Uvedl to prezident Petr Pavel ve vyjádření, které v úterý ČTK poskytl odbor komunikace Hradu. Za nutné nyní považuje především zachovat jednotu v podpoře Izraele.
Premiér Petr Fiala (ODS) v pondělí uvedl, že přesun ambasády podporuje. V současné době by to považoval za žádoucí krok, o konkrétním postupu chce jednat v koalici. Podle zákona o zahraniční službě má kompetenci přesouvat a rušit zastupitelské úřady ministr zahraničí. Právě šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti) je ale zdrženlivý, pro takový krok nejsou podle něj v tuto chvíli splněny tři základní podmínky.
„V situaci, kdy je Izrael ve válečném stavu, není na místě debata o přesunu ambasády. V současné době je především nutné zachovávat jednotu v podpoře Izraele jak v rámci české politiky, tak na úrovni Evropské unie a dalších mezinárodních platforem,“ uvedl Pavel.
Podle Lipavského by přesun velvyslanectví byl v rozporu s mezinárodním právem a rezolucemi Rady bezpečnosti OSN, zároveň by nebyl v souladu s jednotným postojem EU. V dnešní bezpečnostně rozbouřené době navíc šéf diplomacie nepovažuje za rozumné, aby na sebe Česko přitáhlo pozornost mezinárodního společenství razantním krokem v otázce izraelsko-palestinského konfliktu, uvedl ve vyjádření pro ČTK.
Izrael, který obsadil východní část Jeruzaléma za války v roce 1967, považuje celý Jeruzalém za své nedělitelné hlavní město, zatímco většina zemí považuje východní Jeruzalém za okupované území. České velvyslanectví v Tel Avivu má v Jeruzalémě od předloňského roku úřadovnu.
Otázka přesunu ambasády se otevřela po sobotních útocích palestinských radikálů na Izrael. V neděli stínová vláda opozičního hnutí ANO v souvislosti s eskalací konfliktu koaliční kabinet vyzvala, aby učinil všechny kroky pro přestěhování velvyslanectví. Pro jsou podle pondělních vyjádření pro ČTK i některé koaliční strany.