Jako by nestačilo, že bude divák veřejnoprávní televize 28. října „obdarován“ přenosem z udílený státních vyznamenání, ještě se chystá debata prezidenta a premiéra. Přitom takovému formátu by daleko víc slušela obrazovka televize Jaromíra Soukupa, kde by nekompromisní moderátor potrápil oba respondenty a opět by dokázal svou objektivitu.

Pan prezident dostává ve veřejnoprávních médiích poslední dobou až neskutečně moc času. Po velmi uvolněném rozhovoru na Českém rozhlase, kde Miloš Zemana po letech ukázal moderátorovi Janu Pokornému, že on zdaleka není tím, kdo diskuzi vede, a naučil ho opět jedno vulgárnější slůvko, přichází debata na České televizi.

Tedy opět na nepřátelské půdě. Veřejnoprávní televize totiž vadí hlavě státu asi stejně jako Miroslav Kalousek, nealkoholické nápoje nebo jakýkoliv náznak sportu. Nedá se však předpokládat, že by chtěl v televizi Zeman předvést něco podobného jako v rozhlase. Má k tomu minimálně dva důvody.

Moderátorky Světlany Witowské si kupodivu váží a po debatě, kterou vedla před prezidentskými volbami, ji dokonce pochválil. Takové pocty se od Zemana dostává pouze jednomu člověku, který je veřejnosti prezentován jako moderátor, ale jde spíš o konferenciéra samouka.

Navíc se debata s Andrejem Babišem bude předtáčet, takže veškeré Zemanovy pokusy o „vtipné bonmoty“, které jsou ve skutečnosti pouze trapně oplzlými výkřiky, by ve střižně byly rázně odstraněny.

Zdá se tedy, že kdyby byli na TV Barrandov co k čemu, mohl mít Jaromír Soukup na státní svátek, který prezident „zkrášlí“ rozdáváním státních vyznamenání svým kamarádům, majstrštyk. A že by měl Zemanovi s Babišem co nabídnout.

Rozhodně by se třeba nesetkali s žádným dotazem, který by jim mohl být třeba jen v náznaku nepříjemný. Soukup sice poslední dobou působí dojmem, že již není takovým fanouškem hnutí ANO, ale v přímém střetu by si na Babiše rozhodně netroufl.

Na Barrandově by se mohlo točit i s publikem, které by rozhodně vytvořilo domáckou atmosféru pro hlavu státu i ředitele televize. Ten by opět, jak je zvykem, nahnal do studia své zaměstnance, kteří mají účast v publiku povinnou a „rádi“ ukazují, jak jsou nadšeni ze své návštěvy v šéfových pořadech. K tomu by se přidalo i pár souputníků Tomia Okamury, kteří na natáčení také chodí velmi rádi a panu prezidentovi by s chutí ukázali, jak moc si ho váží.

Když se k tomu připočte naprostá kontrola nad debatou, kterou by Soukup významným hostům bez problémů umožnil, zřejmě si Zeman s Babišem pro svůj sedánek nevybrali úplně ideální televizní stanici.

Ale, jak se říká, ukázaná platí a je zcela jisté, že jejich vystoupení na České televizi bude sledovat třeba pětinásobný počet diváků než TV Barrandov. Tam si budou muset vystačit s Jaromírem Soukupem a Honzou Musilem.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora