
Prokremelský slovenský politik Štefan Harabin. FOTO: commons.wikimedia.org/CC 4.0/Slavomír Frešo
FOTO: commons.wikimedia.org/CC 4.0/Slavomír Frešo

Kampaň před slovenskými parlamentními volbami v roce 2023 má jedno prvenství. Zřejmě poprvé se součástí předvolebního boje staly deepfakes, tedy počítačem generované zvuky a videa. Dva dny před hlasováním se na sociálních sítích a prostřednictvím řetězových e-mailů šířila nahrávka, která působila jako záznam rozhovoru novinářky Denníku N Moniky Tódové a předsedy Progresivního Slovenska Michala Šimečky. Jejich „nahraný“ rozhovor se nikdy neuskutečnil, ale stejně ho slyšely desetitisíce lidí.
O celé záležitosti v deníku FORUM 24 psal již 29. 9. Jiří X. Doležal. Odkud se tento podvod začal šířit, vysvětluje článek na webu Vsquare.org. Článek je součástí projektu Safe.journalism.SK.
„Zvuková stopa je nekvalitní a na první poslech nepůsobí autenticky, proto jsou slova přepsána i v titulcích. Předseda Progresivního Slovenska označil nahrávku za ‚kolosální a do očí bijící hloupost‘. Šéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný napsal, že jde o deepfake, který ‚mluví hlasem kolegyně Moniky Tódové ve vymyšlených větách‘,“ píše web.
Falešné video nejvíce šířili prokremelští politici: bývalý předseda Nejvyššího soudu a exministr Štefan Harabin (do roku 1989 člen Komunistické strany Československa) a kandidát několika stran a bývalý poslanec Peter Marček.
„Vystopovat cestu deepfake videa je velmi obtížné. To, že se nejprve začalo šířit z Telegramu, analýzu jeho původu ještě ztížilo. Naše zjištění ukazují, že falešné video se nejprve začalo veřejně šířit poté, co bylo sdíleno z účtu Štefana Harabina na Telegramu. Nebyl však první, kdo jej zveřejnil. Přeposlal jej z účtu s názvem ‚Gabika Ha‘. Jelikož se jedná o skrytý soukromý účet, stopa prvotního šíření videa zde končí. Štefan Harabin neodpověděl na otázku, zda by účet mohl být spojen s jeho manželkou Gabrielou Harabinovou, jejíž jméno je do jisté míry podobné jménu ‚Gabika Ha‘,“ uvádí se v článku.
Původním zdrojem šíření byl s největší pravděpodobností Telegram a dne 28. září v 12:05 se video dostalo ze skrytého účtu Gabiky Ha na veřejný kanál Štefana Harabina. Tam ho zhlédlo přes 13 tisíc uživatelů a bylo sdíleno téměř 500krát.
„Z našich zjištění však vyplývá, že Štefan Harabin nesdílel obsah z tohoto účtu náhodně nebo shodou okolností. Telegramový profil bývalého ministra spravedlnosti a šiřitele proruské propagandy již v minulosti 27krát přeposlal obsah od uživatele Gabika Ha,“ zjistili investigativci. „S otázkami ohledně sdílení deepfake jsme kontaktovali přímo Harabina. ‚Nepamatuji si, že bych něco takového sdílel,‘ tvrdil v krátkém telefonickém rozhovoru. Po dotazu, zda ví, kdo je majitelem účtu Gabika Ha a zda je to jeho manželka Gabriela Harabinová, zavěsil telefon.“
Šiřitel fake videa Marček je známá postava. V roce 2018 Marček ještě jako člen národní rady odcestoval na Ruskem okupovaný Krym a setkal se s takzvaným krymským premiérem Sergejem Aksjonovem ap rohlásil, že „Krym je, byl a bude ruský“. V roce 2019 zase navštívil takzvanou Doněckou lidovou republiku.
Marček 28. září dvakrát sdílel falešné video na svých dvou osobních účtech na Facebooku. Zveřejnil ho kolem třetí hodiny odpoledne. Pracovníci agentury AFP ověřující fakta už v 22. hodinou zveřejnili text, který uváděl, že video není autentické. Ačkoli Facebook video ještě týž den označil jako falešnou zprávu, bývalý poslanec ho ze svého profilu neodstranil.
V článku se také píše o časové shodě mezi zájmem ruské propagandy o slovenské volby a vypuštěním falešné nahrávky.