
Andrej Babiš (ANO) FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
Miliardář a spolumajitel investiční skupiny Pale Fire Capital Jan Barta si nenechal líbit výroky šéfa opozičního hnutí ANO Andreje Babiše při projednávání návrhu na zvýšení televizního a rozhlasového poplatku. Expremiér ve svém projevu označil Bartu a podnikatele z jeho okolí za oligarchy, kteří ovliňují politiku. Samotného miliardáře pak obvinil z toho, že „možná neplatí daně“. Barta něco takového odmítnul a Babiše vyzval, aby si dal příště pozor, koho bude veřejně hanobit.
Šéf hnutí ANO ve svém pátečním vystoupení prohlásil, že podnikatelé podporují organizace, které se staví za zvýšení poplatků za Českou televizi a Český rozhlas. Navážel se zejména do Iniciativy nezávislá.média, za kterou stojí Rekonstrukce státu a Nadační fond nezávislé žurnalistiky, nebo do organizace Lobbio. Kromě Barty zmínil například jeho partnera v investiční skupině Pale Fire Capital Dušana Šenkypla, dále Libora Winklera (RSJ), Martina Vohánku (Eurowag), Ondřeje Fryce, Václava Muchnu nebo Martina Hájka z Livesportu. Osoby z byznysu pak šéf hnutí zařadil mezi oligarchy a globalistické podnikatele.
Babišovy výroky nenechaly Bartu chladným. „Hluboce se mě dotýká to, že ze mne a skupiny lidí, které důvěrně znám, se snažíte dělat jakéhosi vnitřního nepřítele České republiky, což je technika, kterou s velkou oblibou a k velké dokonalosti dovedl minulý režim. Lidi, které vedle mě jmenujete, považuji za absolutní české patrioty (ne jako Vaše Patrioty na oko), kterým jde o to, aby ČR zůstala silnou zapadní demokracií, byla moderním, efektivním a svobodným státem, kde se všem bude žít lépe. Mimo jiné jsou to také podnikatelé, kteří netěží ze státních zakázek, dotací a podobně,“ reagoval miliardář na sociální síti X.
Svými slovy mimo jiné narážel na frakci Patrioti pro Evropu, jejíž členy jsou kromě europoslanců za hnutí ANO také například zástupci francouzské krajně pravicové strany Marine Le Penové, partaje maďarského premiéra Viktora Orbána nebo rakouských Svobodných.
Podle Barty existuje v českém byznyzu nemálo lidí, kteří stojí o silná veřejnoprávní média. „Aby byla silná, musí mít dostatek peněz na svůj provoz, což s příjmy, které reálně 15 let klesají (poplatky jsou roky stejné, ale inflace výrazně narostla), nejde. Tam, kde jsou silná veřejnoprávní média, je větší míra svobody a demokracie. Což mnoha stranám nevyhovuje. V jejich světě by nezávislá média paběrkovala nebo vůbec neexistovala. To, aby rostla síla zkreslených informací na sociálních sítích politiků. Bez nutnosti říkat pravdu a bez kontroly. Ale takový svět by společnost nevedl k tomu, aby prosperovala, nýbrž k tomu, aby se nikdy nevymanila z prospěchářských cílů populistů a extremistů,“ pokračoval miliardář ve své reakci.
Podle něj se Babiš snaží vytvářet vnitřního nepřítele. Barta zmínil, že například Rekonstrukce státu měla v posledních deseti letech klíčový dopad na omezení korupčního prostředí v Česku. „Dokonce jste byl jejich zásadním partnerem v prosazení řady protikorupčních zákonů ve vašem prvním politickém období, jako bylo zrušení anonymních akcií, registr smluv apod. Dokonce lidé z Rekonstrukce státu a jejich podporovatelé byli tehdy napadáni hlavně některými současnými vládními stranami, že jsou vaši agenti,“ připomněl šéfovi hnutí ANO.
Ve svém příspěvku se Barta vrátil ještě na začátek pandemie covidu-19 a připomněl přetížené linky záchranářů. „Můj kolega Dušan Šenkypl ve spolupráci mimo jiné s vámi postavil během několika dní covidovou linku s 200 operátory. Neřekl si za to ani korunu, cítil to jako svou občanskou povinnost a věnoval tomu projektu 3 měsíce svého života téměř na plný úvazek,“ vpálil miliardář Babišovi, který byl v té době premiérem.
Páteční vystoupení šéfa hnutí ANO ve sněmovně označil Barta za „prokurátorský projev“. Zároveň ozmítl tvrzení, že by neplatil daně. „Za posledních 5 let jsem na dani z příjmu fyzických osob zaplatil 2 miliardy korun, což je částka, z které stát mohl pomoci neuvěřitelnému počtu samoživitelek, postavit středně velkou novou nemocnici nebo 20 pěkných škol,“ přiblížil podnikatel s tím, že osoby, které zaplatily v Česku na daních podobně vysokou částku, lze spočítat na prstech jedné ruky. „Tak si prosím příště dejte pozor, koho budete veřejně hanobit. Věřím, že jako pravděpodobný budoucí premiér pochopíte, že nemáte společnost štěpit, ale spojovat,“ vzkázal závěrem Babišovi.
Sněmovna o růstu televizního a rozhlasového poplatku s rozšířením okruhu poplatníků bude hlasovat v pevně daném termínu ve středu 5. března v poledne. Finální hlasování dosud blokovala poziční hnutí ANO a SPD. Vládní novela zvyšuje poplatek pro domácnosti za Českou televizi o 15 korun na 150 korun měsíčně a za Český rozhlas o desetikorunu na 55 korun za měsíc. Podle ministra kultury Martina Baxy (ODS) návrh zajišťuje udržitelnost financování a nezávislost médií veřejné služby. Poplatek pro ČT se neměnil od roku 2008, pro ČRo je stejný od roku 2005.