GLOSA / Diktátoři se vždy rádi fotografovali s dětmi, nebo se s nimi přímo nechávali natáčet, aby světu ukázali, jak je jejich mladá generace miluje. Takže v archivech lze nalézt stovky fotografií a kilometry filmového pásu, kde je malé dítě, lhostejno zda děvče či chlapec, hlazeno po vláskách rukou, ze které kapou hektolitry krve. Do dlouhé řady teď přibyl další „film“, v němž malý chlapec děkuje Putinovi za starostlivost.
„Děkuji vám, že se staráte o mé milované město Mariupol,“ zaznívá z úst nebohého školáka, který se setkal s Putinem při slavnostním otevření školy v Mariupolu 1. září. Prvňáčka, který Putinovi řekl výše zmíněnou větu, přivedl šéf kolaborantské Ruskem dosazené okupační správy Denis Pušilin.
Samozřejmě, že nešlo o přímé setkání. Toho se Putin bojí, neboť údajně trpí fobií z virů, a tak mezi „prostý lid“ nechodí. S prvňáčkem se tak „setkal“ pomocí videomostu.
Kromě virů se navíc zřejmě obává i reakcí, které by mohly nastat, jako tomu bylo třeba v případě právě „milovaného Mariupolu“, do něhož se letos v březnu vypravil. Tedy podle mínění zahraničních odborníků tam spíše vyslal jednoho ze svých „dublérů“.
V jednu chvíli se totiž v záběrech ozval hlasitý křik některé z obyvatelek města, o něž se car Vladimir tak ukázkově stará. Během údajného náhodného rozhovoru s místními, kteří Putinovi u narychlo postaveného domu v mikrodistriktu Něvskij rozprávěli, kde bydlí a jak se jim žije, se za Putinem ozval ženský hlas, který vykřikl: „Nic z toho není pravda. Je to všechno pro parádu.“ V tu chvíli se Putinův doprovod začíná otáčet a pátrat po tom, kdo ony věty zvolal.
Twitterový účet Dárek pro Putina následně navíc ukázal, že oni obyvatelé Mariupolu, s nimiž Putin debatuje, jsou již mnohokráte použití příslušníci ruské tajné služby, kteří jsou při diktátorových návštěvách v různých prostředích vždy maskováni za místní obyvatele, pracovníky, umělce, vojáky a kohokoliv, kdo je zrovna potřeba.
Celá propagandistická akce je o to zrůdnější, že právě Mariupol Putinovy jednotky na jeho příkaz takřka celý zničily a město se na Ukrajině stalo jedním z hlavních symbolů odporu proti ruské agresi.