
Jan Skopeček (ODS) FOTO: ODS / se souhlasem
FOTO: ODS / se souhlasem


„Když nemůžete při jednání mluvit na kameru a stříhat si z toho videjíčka, není pro vás bezpečnost České republiky důležitá,“ prohlásil poslanec Jan Skopeček (ODS) na adresu opozice a jejího středečního odchodu ze sněmovny projednávající novou bezpečnostní strategii České republiky. Podle opozičních poslanců Aleše Juchelky (ANO) a Radima Fialy (SPD) se vláda snaží v otázkách bezpečnosti opozici poškodit. „Na nás to byla past,“ prohlásili svorně.
Nad novými bezpečnostními výzvami, kterým čelí Česká republika, debatovali v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce zmínění poslanci a ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zástupci koalice i opozice během debaty nejprve hovořili o tom, zda Rusko podle jejich názoru zdržuje probíhající jednání a přijetí příměří, a o míru na Ukrajině. Podle ministra Hladíka si Putin mír nepřeje, a pokud se ho podaří dosáhnout, pak pouze prostřednictvím kombinace vojenského tlaku a jednání. Juchelka zdůraznil, že Ukrajina musí s mírovým řešením souhlasit, a Jan Skopeček poznamenal, že vedle snah o příměří je potřeba nalézt řešení v podobě dlouhodobě udržitelného míru. Poslanec Radim Fiala se opravil, když označil Volodymyra Zelenského slovem prezident, a hovořil o něm pouze jako o „Vladimiru Zelenském“. Domnívá se, že Evropa dodávkami zbraní mír na Ukrajině oddaluje.
Druhým tématem debaty byla středeční mimořádná schůze sněmovny, během níž opozice opustila jednací sál poté, co koaliční strany odhlasovaly utajené projednávaní bezpečnostní agendy státu.
Podle Aleše Juchelky mimořádná schůze nezafungovala proto, že vláda měla strach z otázek, které jí opozice chtěla položit, a rozhodnutím o utajení schůze zaskočila i prezidenta Petra Pavla. Otázky opozice se měly podle něj týkat zejména personálního složení armády, armádních tendrů anebo vztahu mezi ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) a náčelníkem generálního štábu, generálem Karlem Řehkou.
Skopeček kontroval v tom smyslu, že o bezpečnostních otázkách se ve sněmovně debatuje po celé roky a že premiér svolal schůzku předsedů politických stran o obraně, ale hnutí ANO i SPD ji odmítly. Obvinil opoziční ANO a SPD, že se jednáním o obraně zabývají jen pro své vlastní zviditelnění,
„Ve chvíli, kdy to mělo být uzavřeno, kdy z toho nebylo možné stříhat si videjíčka na sociální sítě, kdy není možné mluvit pouze na kameru, tak v tu chvíli je pro ANO a pro SPD bezpečnost České republiky věc, která není důležitá,“ vyčetl opozici Skopeček.
Poslanec Fiala řekl, že rozhodnutí o postupném navyšování rozpočtu na 3 % HDP bylo vládou přijato předem a opozici vláda přizvala jen proto, aby k němu připojila své podpisy. „Na nás to byla past,“ prohlásil za souhlasu Juchelky. Cestu k tomu, jak vládě adresovat své otázky, si prý najdou i tak, například před schůzemi sněmovny.
Následně se v centru debaty objevilo téma dodatečných osmi miliard korun, o něž je potřeba navýšit rozpočet české armády, aby splňoval podle metodiky NATO požadavek na výdaje ve výši 2 % HDP.
„Řešíme rozpočet průběžně, uvidíme, kolik bude potřeba, abychom dosáhli dvou procent HDP rozpočtu na obranu. Předpokládám, že to jsme schopni vyřešit v rámci stávajícího nastavení rozpočtu, nebude potřeba zvyšovat schodek a měnit zákon o státním rozpočtu,“ uvedl Hladík.
Ke zvýšení výdajů na obranu v příštích letech bude třeba rozvolnit výdajové rámce rozpočtu, doplnil místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS). To ale podle něj neznamená nutnost dalšího zadlužování. „Ve chvíli, kdy vláda vyhlásí novou prioritu, tedy zvýšení obranyschopnosti, tak jiné priority musí jít stranou,“ dodal.