Polské řízení leteckého provozu odmítlo vpustit do svého vzdušného prostoru slovenský vládní speciál. Na jeho palubě byla parlamentní delegace vedená místopředsedou Národní rady Slovenské republiky Andrejem Dankem. Slovenští poslanci mířili do Ruska. Nakonec tedy letadlo muselo letět oklikou kolem území Polska. Česko i Německo je do svého vzdušného prostoru vpustilo. Tisková agentura SR píše, že v Rusku budou poslanci jednat mimo jiné o dodávkách zemního plynu na Slovensko a válce na Ukrajině.
Nepovolit vstup vládnímu speciálu do vzdušného prostoru nějaké země je v mezinárodních vztazích poměrně nezvyklé. Nicméně nikoli zcela výjimečné. Před časem takto například Rusko nevpustilo nad své území české letadlo. Nyní cestu přes své území zatrhlo slovenskému vládnímu speciálu Polsko. Důvod by jednoduchý. Jednalo se o let směřující do Moskvy, která již třetím rokem vede válku na Ukrajině.
O situaci informoval místopředseda slovenského parlamentu Andrej Danko na síti X, zprávy se brzy objevily i na českých účtech. Všiml si toho například účet Poslední skaut nebo novinář Alexandr Mitrofanov. Polsko se k tomu zatím nevyjádřilo.
Letadlo Andreje Danka s dalšími pěti slovenskými poslanci nepustili Poláci do svého vzdušného prostoru, takže to do Ruska museli vzít přes Česko a Německo. pic.twitter.com/5xQNHgyEqL
— Poslední skaut™ (@Posledniskaut) January 12, 2025
Plyn a válka
V parlamentní delegaci byl kromě Danka také předseda výboru pro obranu a bezpečnost NR SR Tibor Gašpar a další čtyři poslanci za vládní Směr-SD a SNS. Letadlo se nedostalo do žádného nebezpečí, ještě před startem naplánovalo novou trasu přes Česko a Německo. Ty průletu slovenského vládního speciálu nebránily.
Cesta poslanců tak byla jen o něco delší a kolem 14. hodiny středoevropského času přistáli v Moskvě. Poslanci zde mají zůstat do středy. „Nerozumím tomu postoji Polska, ale beru to jako realitu,“ komentoval podle ČTK Danko rozhodnutí polských úřadů.
Podle místopředsedy parlamentu Tibora Gašpara z Ficova Směru-sociální demokracie, který spolu s Dankem delegaci vede, budou slovenští poslanci v Rusku jednat o dodávkách ruského plynu na Slovensko nebo o válce na Ukrajině. Sejdou se s ruskými zákonodárci a některými ministry. Danko s Gašparem se v pondělí setkají se šéfem ruské Státní dumy (dolní komory parlamentu) Vjačeslavem Volodinem a na úterý je plánované jednání s předsedkyní horní komory ruského parlamentu, Rady federace, Valentinou Matvijenkovou, píše podle ČTK ruská agentura TASS.
Západní politici po celoplošné ruské invazi na Ukrajinu z února 2022 omezili kontakty s ruskými představiteli. Nynější slovenská vláda po předloňském nástupu do úřadu zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob. Fico pak opakovaně kritizoval dodávky zbraní Kyjevu západními spojenci a podobně jako jeho maďarský kolega Viktor Orbán rovněž protiruské sankce EU.
Moskvu již v prosinci navštívil slovenský premiér Robert Fico. Ten v lednu zopakoval, že se mu plyn zajistit podařilo. Když Danko v prosinci o plánované cestě do Moskvy informoval, řekl, že pro něj bude „čest navštívit Ruskou federaci“.