TOP 09 vyzvala dnes vládu, ať zastaví celý projekt elektronické evidence tržeb (EET). Dohady, které přinesly středeční návrhy ministra financí Andreje Babiše (ANO) na dílčí změny v EET, s sebou přinášejí podle opoziční strany chaos, před kterým během přijímání zákona o EET varovala. ODS navrhne v Poslanecké sněmovně úplné zrušení systému, Starostové a nezávislí by z něj chtěli vyjmout drobné živnostníky.
Pokud kabinet urychleně nezastaví aplikaci zákona o EET, ponesou všichni tři vládní partneři podle TOP 09 odpovědnost za chaos a ukončení podnikání tisíců malých živnostníků. „Současný chaos, který vznikl kolem zavádění EET, vytváří situaci, před kterou jsme opakovaně varovali při projednávání zákona i po jeho přijetí,“ uvedla strana. Po vládě požaduje zastavení projektu.
Prohlášení TOP 09:
Babiš ve středu koalici navrhl, že by z EET mohli být vyjmuti živnostníci, kteří mají daň stanovenou paušálem a roční podnikatelské příjmy do 250.000 korun. Další změna by se týkala webových obchodů, kde by se systém netýkal plateb kartou po internetu. Navrhnout by to chtěl v rámci daňového balíčku projednávaného Sněmovnou. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kritizoval, že Babiš s návrhy přichází pouhý týden před startem EET, ale i způsob, jakým to udělal. Vládě má Babiš v pondělí předložit analýzu dopadů navrhovaných změn.
Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že Babišovi s řešením problémů EET rád pomůže. „Do daňového balíčku navrhneme vlastní pozměňovací návrhy, kterými celý systém zrušíme. Jiná možnost není. Výjimky systém ještě zhorší. Zákony mají být přehledné a jednoduché,“ uvedl Fiala v tiskovém prohlášení. Ukázalo se podle něj, že ODS měla pravdu, když upozorňovala, že EET přinese problémy hlavně malým podnikatelům a živnostníkům.
K ochraně malých živnostníků vyzval vládu předseda STAN Petr Gazdík. Podobnou iniciativu, jakou nyní prosazuje Babiš, schválil už na konci května Liberecký kraj, připomněl Gazdík. „Vláda se k návrhu tehdy postavila odmítavě. Teď Andrej Babiš prozřel a začal navrhovat něco podobného,“ řekl. Kdyby se podle něj Sobotkův kabinet nad likvidačními dopady zákona zamyslel, mohl těmto zmatkům předejít.
Předseda sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava z ČSSD uvedl, že EET je natolik vážná věc, že by nikdo neměl zpochybňovat její parametry krátce předtím, než vstoupí do praxe. „Již dříve jsem vyjadřoval znepokojení o připravenosti EET, a to se bohužel nyní také projevuje. Buď to tedy ministr financí myslí s evidencí tržeb vážně a stojí si za ní, tak jak byla schválena, nebo nás zase všechny jenom tahá za nos,“ uvedl Votava.