Plánovanou sobotní demonstraci v Brně související s víkendovou tragickou událostí na Brněnské přehradě organizátorka Žaneta Plachetková odvolala, napsala ve středu na svém facebookovém profilu. Upozornil na to server Romea.cz. Podle organizátorky se chystané akce chopili nesprávní lidé. Událost u části Romů vyvolala rozhořčení a protiukrajinskou reakci.
V sobotu před přehlídkou ohňostrojů na festivalu Ignis Brunensis u Brněnské přehrady sedmatřicetiletý cizinec, zřejmě Ukrajinec, pobodal dva lidi. Romský mladík následně v nemocnici zemřel. Událost u části Romů vyvolala rozhořčení a protiukrajinskou reakci.
Plachetková svůj krok vysvětlila tím, že chtěla šířit, že nešlo o kolektivní vinu, a chtěla, aby byl případ spravedlivě vyšetřen. „Akorát se toho chytili ti nesprávní lidé, kteří celou akci převrátili. Bojím se toho, že kdyby se ta demonstrace uskutečnila, tak by pak vznikly fatální následky,“ vzkázala Plachetková.
Na radnici Brno-střed akce nicméně zatím oficiálně zrušena není, uvedla ve středu odpoledne mluvčí radnice Kateřina Dobešová. Dodala, že pokud by se organizátorka neozvala, sami ji kontaktují.
Ombudsman Stanislav Křeček ve středu prohlásil, že vlnu nenávisti sleduje s obavami. „Cítím upřímnou soustrast s rodinou zabitého mladého muže a očekávám spravedlivý trest pro útočníka,“ sdělil ombudsman s tím, že násilný konec lidského života je vždy neskutečná osobní i rodinná tragédie.
„To by měli mít na paměti všichni, kteří napadení hodnotí pouze optikou národnosti útočníka a etnicity obětí. Takové zkratky se v poslední době bohužel stále častěji stávají obecnou součástí uvažování v naší společnosti. Rád bych proto požádal, aby lidé podobnými neuváženými výroky nebo aktivistickými unáhlenými činy nepřispívali ke zvyšování obecného napětí ve společnosti,“ dodal Křeček.
Policie podezřelého na místě zadržela, v úterý soud muže poslal do vazby. Tragická událost u části Romů vyvolala rozhořčení a protiukrajinskou reakci, událost rezonuje především na sociálních sítích.
Mírnit emoce se snaží například organizace IQ Roma. Vyzývá členy etnika, aby nezapomněli, že jde o čin jednoho člověka a není možné odsoudit celou skupinu obyvatel. Princip kolektivní viny a útoky odsoudily i známé romské osobnosti, jako například Jaroslav Miko, Karel Karika nebo vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková.
Sobotní tragédie také rozproudila vlnu protiukrajinských a xenofobních reakcí. Incident se snaží zneužít nacionalisté i proruská scéna. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) proto vyzval, aby se lidé nenechali manipulovat.
„Smrt, k níž v sobotu došlo v Brně, policie standardními postupy vyšetřuje. Jako každá tragická událost i tahle budí emoce. Chci všechny vyzvat, aby se pod vlivem zcela pochopitelných emocí nenechali manipulovat těmi, kdo budou chtít odsouzeníhodný čin jednoho člověka využít k rozdmýchávání nesnášenlivosti vůči jakékoliv skupině obyvatel,“ vzkázal v úterý ministr vnitra Vít Rakušan na sociální síti. Podle něj je princip kolektivní viny stejně zavrženíhodný jako násilí samo.