Spolek Milion chvilek pro demokracii pozval na nedělní pražskou demonstraci s podtitulem „Nechceme jít cestou Maďarska a Polska!“ řadu politiků demokratické opozice. Velké množství ale s díky odmítlo. Mezi posledními i europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Ten vedle úzkého výběru témat poukazuje i na historické pozadí místních politiků oproti českému premiérovi Andreji Babišovi (ANO).
Přestože občanský demokrat spolek doposud podporoval, nyní připustil, že se vzniklým avízem pro něj vypluly na povrch hned dva problémy. Podle europoslance se stal spolek zástupcem výrazně odlišné skupiny obyvatel, kterou pojí nespokojenost se současnou politickou reprezentací. Spolek má dnes zastřešovat jak pražské intelektuály, tak drobné živnostníky.
„Bylo to vidět i na Letné. Někdo nesl vlajku EU, jiný transparent vymezující se proti eurodotacím jakožto jedné z ústředních motivací vstupu Andreje Babiše do politiky. Výběrem témat, v nichž fronta prochází napříč tábory babišovců a antibabišovců, je část nespokojených lidí vytlačována ven. Čím užší vymezení, tím menší zásah. Berte to ode mě jako přátelskou radu, ne jako kaceřování,“ vzkázal nyní chvilkařům přes sociální sítě.
Polské a maďarské politiky se nesluší házet do pytle s Babišem
Ti se při oznámení mimořádné demonstrace po zvolení ombudsmana Stanislava Křečka odkazovali na situaci v Polsku a Maďarsku. „Pokud to tahle půjde dál, stane se nakonec to, co v Maďarsku či Polsku. Justice, média, státní správa a veřejné zakázky budou podřízené politikům. V takové situaci už nelze hovořit o zcela svobodných volbách, protože vládní politici mají naprosto odlišné možnosti než opoziční. Vládní politici se zabetonují u moci pokřivením celého systému,“ řekl předseda spolku Mikuláš Minář.
Proti podobnému srovnávání se ale Vondra vymezil a vzpomněl některé dílčí události z minulosti. Na druhou stranu připustil, že téma už kvůli rozdílům v obou zemích stojí za diskuzi. Prim pro něj hraje osoba současného předsedy vlády Andrej Babiše (ANO) jako trestně stíhaného bývalého agenta StB, kterého navíc doprovází střet zájmů potvrzený i ze strany Evropské komise.
„Jde o národy s odlišnou mentalitou, historickými traumaty i porevolučním vývojem. Mám Poláky a Maďary rád, což neznamená, že souhlasím se vším, co dělají Kaczynski s Orbánem. Ale těžko mohu souhlasit s házením lidí, které si pamatuji z dob boje za svobodu, kdy stáli na stejné straně jako my, do jednoho pytle s člověkem, jako je náš premiér,“ uvádí Vondra.
Se zástupcem maďarské vládní strany premiéra Viktora Orbána ho přitom pojí i osobní vzpomínka. „Aktivista Fidesz, dnes kolega europoslanec za stejnou stranu, u mě v srpnu 1989 bydlel. Nebo měl bydlet, protože ho při demonstracích na Václavském náměstí zatkli a odsoudili. Přijel se nám tehdy s kolegy omluvit za maďarský podíl na okupaci v roce 1968. Rozklikl jsem si rešerši a pozorně ji pročetl. Považuji za příhodné, že většinu zdrojů tvoří texty Petra Janyšky, jehož vyhraněné názory znám, jeho komentáře čtu pro rozšíření obzorů, ale nemůžu je považovat za nezávislou analýzu situace,“ vysvětluje europoslanec.
Beztak jedním dechem nabídl i možnost osobní debaty. „Rád se někdy setkám a probereme to osobně. Možná se neshodneme, ale to není konec světa, z toho se nestřílí. Aspoň u nás ne,“ uzavírá.