Menšinovou vládu Andreje Babiše čeká Den D, hlasování o důvěře. Samotný premiér předem očekává, že důvěru nezíská, což by znamenalo jeho manažerské selhání. Ani programové prohlášení vlády se nesetkalo s nadšením a kritizuje ho i exministr financí za hnutí ANO Ivan Pilný.
[ctete postid=“177251″ title=“Zeman ztratil tři čtvrtě milionu hlasů. Sázka na Babiše mu zatím nevychází“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/01/Babiš-Zeman-volby-385×230.jpeg“ excerpt=“Podle očekávání první kolo prezidentské volby vyhrál Miloš Zeman, ale získal méně “ permalink=“http://forum24.cz/zeman-ztratil-tri-ctvrte-milionu-hlasu-sazka-na-babise-mu-zatim-nevychazi/“]177251[/ctete]
Ivan Pilný nastoupil na post ministra financí loni v květnu poté, co Andrej Babiš rezignoval v důsledku afér, které se kolem něho nahromadily. Musel čelit problémům kolem zajišťovacích příkazů, korunových dluhopisů a stačil ještě připravit státní rozpočet na rok 2018.
Babišův nástupce
Kolem Pilného se odehrála dosud nevyjasněná přesmyčka. Původně projevoval enormní zájem kandidovat znovu ve volbách do poslanecké sněmovny, dokonce z pozice lídra na Vysočině. Zhruba po měsíci jeho působení ve vládě se však v médiích objevily spekulace, že v podzimních volbách kandidovat nebude a odchází z politiky.
Dohady utnul samotný šéf hnutí ANO. „Ano, je to tak. Hlavním důvodem jsou osobní problémy, do detailů však nechci zabíhat,“ řekl tehdy. Pilný ovšem nikdy osobní problémy nespecifikoval a je jen otázkou, zda svoji roli nesehrály některé jeho až příliš realistické výroky, neodpovídající manuálu Agrofertu.
Pilný tehdy během sestavování rozpočtu prohlašoval, že vláda nemá žádné priority, státní kasa je prázdná a v budoucnu nebude na penze, takže důchodový věk se bude výrazně prodlužovat. Tyto výroky Andrej Babiš, slibující ve svém populistickém snáři naopak prudký růst důchodů, velmi důrazně a rozmrzele korigoval.
V každém případě se nepotvrdila teze, že Ivan Pilný odchází z politiky. Nedávno se objevila zpráva, že nastupuje na ministerstvo školství vedené Robertem Plagou jako zmocněnec vlády pro oblast digitálního vzdělávání. Krátce poté poskytl rozhovor internetovému médiu Regionalnitelevize (15. 1. 2018). Jeho bývalému nadřízenému by se asi znovu příliš nelíbil.
To ukáže čas
„To ukáže čas,“ odpověděl exministr financí na dotaz, zda bude Andrej Babiš dobrý premiér. Vzápětí podrobil kritice programové prohlášení vlády, na kterém si šéf hnutí ANO tolik zakládá. Nelíbí se mu, že vládní program nereaguje na výzvy do budoucna, kdy bude ukončeno čerpání evropských dotací.
„Programové prohlášení je něco, na co se dívám docela nerad, protože musím přiznat, že i poté, co jsem byl nějaký čas ministrem financí, tak se mi zdá velmi problematické hledat finanční prostředky na některé sliby, které jsou v něm obsaženy. Řada těch slibů, které se množí, je podle mého názoru i podle mé praxe naprosto mimo realitu,“ říká Pilný. Sice chápe, že v rámci strategie skládání vlády musí docházet ke kompromisům. Ruce podle něj vztahuje kde kdo, ale je potřeba tyto požadavky řešit postupně.
Pilný tím rozšířil řady opozičních kritiků, že Babišův vládní program je jen nekoncepčně poskládaná burza nápadů ve snaze vyhovět všem odleva doprava (spíše odleva) a jako celek tvoří nestravitelný produkt, který v konečném výsledku nevyhovuje nikomu.
Vůbec styl, jakým si Andrej Babiš v pozici premiéra počíná, je velmi atypický. Není zrovna standardní sestavit vládu podle svého (a hradního) gusta, sepsat jí program bez konzultací s potenciálními partnery, a poté arogantně žádat o důvěru bez vyjednané většiny. V této roli hnutí ANO neprojevilo dostatek prozřetelnosti ani soudnosti, a výhled do budoucna je rovněž v mlze. Jaká je aktuální situace?
Promarněný čas
Vše se odvíjí od rozhodnutí šéfa hnutí ANO, kdy krátce po volbách ukončil jednání o většinové vládě a sestavil menšinový kabinet. Dodnes tvrdí, že s ním nikdo o většinové vládě vyjednávat nechtěl, což ostatní rozporují s tím, že od počátku projevoval vůli vládnout sám.
Andrej Babiš mnohokrát opakoval, že jednobarevná vláda je akčnější, funkčnější a nehádá se, což odpovídá jeho představě řídit ji jako předseda představenstva holdingu. Volby sice vyhrál, ale ne tolik, aby tuto představu naplnil bez dohody s ostatními.
Promarnil tak dva a půl měsíce času, kdy místo seriózního vyjednávání objížděl regiony, pokračoval v kampani a vykládal lidem, jak chce pro ně makat a ostatní mu jen házejí klacky pod nohy. Je to možná marketingově účinná strategie směrem k jeho voličům, ale s reálnou politikou nemá nic společného.
Komárkovo kompro
K hlasování o důvěře vládě dochází v souběhu s dalšími citlivými ději, jako je hlasování o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. Babišovi vypadl z ruky jeden z trumfů, výpověď bývalého Šlachtova detektiva z ÚOOZ Jiřího Komárka před mandátovým a imunitním výborem, kde se chystal očernit vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila.
Jak se ukázalo, tato předem zinscenovaná snaha současného zaměstnance ministerstva financí, odsouzeného kvůli poškozování osobnostních práv policejního prezidenta Tuhého kvůli neprůkaznému nařčení ze spolčení s mafií, byla příliš i na ministra vnitra Lubomíra Metnara, který ho nezbavil mlčenlivosti.
Evidentně tak dal od aktivity Komárka jakožto nedůvěryhodného zdroje ruce pryč, protože zavání skandální snahou zabránit vyšetřování Čapího hnízda. Pokud by důkazy o ovlivňování kauzy skutečně existovaly, byly by použity už dávno a jistě by se o nich dozvědělo minimálně dozorové státní zastupitelství. Nelze však vyloučit, že všehoschopný Komárek využije jiné cesty, jak svoje kompro zveřejnit. Lidové noviny a Mladá fronta DNES jsou tradičně připraveny.
Vláda bez Babiše nepřijatelná
Co bude dál? Ani to není jisté. Žádný realistický scénář připravený není. Představitelé hnutí ANO tvrdí, například ústy předsedy klubu Jaroslava Faltýnka, že se bude okamžitě vyjednávat o druhém pokusu, který už prezident Zeman dopředu znovu slíbil Babišovi. I když mu dal později poněkud nečekaně podmínku 101 podpis.
[ctete postid=“175518″ title=“Agrofert v pohotovosti. Babiš útočí na OLAF a rozhodl se kauzu vysedět“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/01/Agrofert-OLAF-385×230.jpeg“ excerpt=“Nový rok nezačal pro Babišovo impérium nejlépe. Zpráva OLAF se dostává do popředí “ permalink=“http://forum24.cz/agrofert-v-pohotovosti-babis-utoci-na-olaf-a-rozhodl-se-kauzu-vysedet/“]175518[/ctete]
Samotný premiér předem vyhlašuje, že couvnout nehodlá a z vlády odejít nechce. Nadále preferuje menšinový kabinet hnutí ANO, prý se bude znovu jednat o programu. „Pro nás je nepřijatelná vláda bez Babiše,“ potvrzuje Faltýnek.
Nestabilní situace vlády bez důvěry tak zatím nemá vyústění. Iniciativy se znovu chopil Tomio Okamura, který navrhuje chimérickou vládu „odborníků“. Povolební tápání pokračuje.