Policie v úterý na svém oficiálním twitteru bez bližších podrobností oznámila, že po pondělní tiskové konferenci senátu, na níž zaznělo, že prezident Miloš Zeman není z důvodu hospitalizace schopen plnit pracovní povinnosti, zahájí „prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice“. Proto deník FORUM 24 oslovil zkušeného advokáta Jana Černého, aby zjistil, o jaké konkrétní činy by mohlo jít a zda nejsou možné ještě další právní kvalifikace, které se zločiny proti republice nesouvisí.
I když to policie výslovně neuvedla, dá se předpokládat, že prošetřování míří na nejbližší spolupracovníky prezidenta. Ti na rozdíl od senátu o tom, že Zeman podle názoru Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) není schopen pracovat, veřejnost neinformovali, i když o tom podle ÚVN minimálně kancléř Vratislav Mynář věděl už od středy 13. října.
„Pokud policie avizovala, že bude zkoumat, zda nebyl spáchán některý z trestných činů proti republice, potom mě na základě informací z médií napadá trestný čin sabotáže a trestný čin rozvracení republiky. U sabotáže je základní trestní sazba tři až deset let odnětí svobody a u rozvracení republiky osm až dvanáct let. U obou trestných činů jsou i přísnější sazby, ale nemyslím si, že v tomto případě připadají v úvahu,“ popsal pro FORUM 24 advokát Jan Černý. Upozornil, že trestná je už příprava obou těchto činů, fakticky k nim tak nemusí dojít.
To ale není vše. „V případě, že by tyto trestné činy byly spáchány ve spojení s cizí mocností, mohlo by to být kvalifikováno jako vlastizrada, a to by pachateli v případě prokázání viny hrozil trest 15 až 20 let, popřípadě i výjimečný trest. Tím se rozumí trest v rozmezí 20 až 30 let, či doživotí,“ zmínil další eventualitu Černý.
„Podle mého názoru bude mít na celou kauzu vliv i zjištění, zda podpis prezidenta na inkriminované listině je, či není pravý,“ uvedl zkušený advokát s odkazem na události z minulého týdne, kdy hlavu státu v nemocnici navštívil spolu s prezidentovým kancléřem Mynářem i předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Ten se později chlubil dokumentem svolávajícím schůzi nově zvolené poslanecké sněmovny na 8. listopadu a Zemanovým podpisem na něm.
Advokát upozornil, že nestačí jen prokázat, že se skutky opravdu staly, nejtěžší je podle něj vždy prokázat, že za nimi stojí úmysl. Pokud by se ukázalo, že podpis na výše zmíněném svolávacím dokumentu není pravý, mohlo by to být podle Černého pro policii v této kauze signálem. „A zároveň by to mohl být trestný čin padělání úřední listiny,“ domnívá se. Za to hrozí v základní sazbě až tříleté vězení, ve zvýšené až let deset. Černý připustil, že teoreticky mohlo dojít i k trestnému činu zneužití pravomoci úřední osoby. „Ale policie se o tom nezmiňuje a já nechci spekulovat hlouběji,“ uzavřel advokát.
Doslova lavina se kolem zdravotního stavu prezidenta Zemana strhla v pondělí, kdy předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) na tiskové konferenci představil stanovisko ÚVN, které krátce předtím obdržel. Podle dokumentu není hlava státu kvůli špatnému zdravotnímu stavu schopna aktuálně plnit jakékoli pracovní povinnosti a dlouhodobá prognóza je krajně nejistá s malou pravděpodobností zlepšení v následujících týdnech. Stejné stanovisko podle nemocnice už minulou středu ráno obdržel i prezidentův kancléř. Navzdory tomu o den později k prezidentovi odvedl už zmíněného Vondráčka kvůli podpisu dokumentu ke svolání ustavující schůze sněmovny. Veřejnost ale kancléř Mynář o zdraví hlavy státu neinformoval, jen pár hodin před šokující tiskovou konferencí šéfa senátu tvrdil, že podrobnosti zkrátka sdělit nesmí. Řada politiků včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) Mynáře posléze vyzvala k rezignaci, což kancléř rezolutně odmítl.