Zatímco jejich sousedé umírali hladem, zimou a na nemoci, činovníci stalinské státní bezpečnosti si během obléhání Leningradu neodepřeli žádné potěšení. A ještě si o tom dělali zápisky.
Doklad o podivuhodném cynismu zveřejnil projekt zabývající se životem v obléhaném Leningradu nazvaný „Nesmrtelný barák“. V zápiscích „čekisty“, tedy příslušníka státní bezpečnosti Fjodora Bobrova se dočteme, jak se kastě vyvolených v těch dnech žilo. Zde je jen několik citací:
„… Šel jsem na poštu, poslal mámě peníze, 1000 rublů. Večer jsem dostal od Narkomatu (Národního komisariátu, pozn. aut.) uzenou klobásu… a slaninu…
Ráno se dobře nasnídal. Jedl zelí s cibulkou a prosnou kaši s máslem, pil kávu. Poslal lidi na střelnici. Přijal návštěvníky. Připravil brigády na razie…
Obchůzka dílen, oddílů a všech prostor a protileteckých krytů. Našel pět lidí, kteří v továrně neměli vůbec co dělat. Obchůzka odhalila hodně špíny. Špatně se uklízí…
Ráno se dobře nasnídal. Přijati návštěvníci. Večer jsem šel do lázeňského domu. Dobře se umyl a navečeřel. Vydal dva rozkazy ohledně flákačů, měl dobrou snídani a podepsal půjčky. Přijati návštěvníci. Ráno zadal úkol zjistit, kolik lidí zemřelo na dílnách, zmizelo a evakuovalo se bez povolení. Přijati návštěvníci, posnídal…
Prostřednictvím polní pošty poslal peníze mamince, 1000 rublů. Osobně poslal materiály o pohybu pracovníků v továrně ve městě. Dostal tabák, 400 gramů. Vydal rozkazy, aby byli před soud předvedeni lidé za absenci a dezerci. Určil zvýšené dávky potravin vedoucím dílen a jejich zástupcům, ale ne všem.
Je nutné požádat o 21 osob. Je nutné vytáhnout marody z bytů. Je nutné skřípnout liberálnost a skoncovat s ní.
Sestavil objednávky na pracovní síly. Byl jsem v kině a díval se na Šanin valčík. Večer zasadil řepu a okurky. Slíbil předat lidi k soudu, ale není způsob, jak to splnit, lidé jsou nemocní a ty, kteří pracují, není možné nechat jít, vykonávají vojenské rozkazy.
Byl doma, zalil květiny. Odpoledne byl oběd s vodkou. Večer s kaviárem a zbylo 500 g…“
Číst si takové záznamy z pera čekisty je o to děsivější, když je porovnáme s tím, co si v téže době zapisovala leningradská dívka Táňa Savičevová, která žila za blokády doslova v protějším domě a pravděpodobně se s dobře živeným stalinistickým papalášem potkávala. V jejím deníku z jara roku 1942 čteme především o tom, kolik jejich blízkých už zemřelo.
I v obleženém Leningradě si někteří byli rovnější.