Korespondent německého listu Die Welt nabídl neobvyklý pohled na země Visegrádu. Novinář Richard Herzinger se sešel s demokratickými aktivisty a politiky ze zemí zmíněné skupiny a nasál mírný elán demokratického tábora, který už má na Slovensku prezidentku a v Maďarsku alespoň starostu metropole.
Situaci, v níž se právě nachází česká společnost, si německý list nechal vyložit od známého českého aktivisty Tomasze Peszyńského. Němečtí čtenáři si díky tomu připomněli hlavní zdroj potíží České republiky, jejíž premiér si plete občany státu s vlastními zaměstnanci, což je, zdá se, světové unikum.
Německý deník zmínil červnovou demonstraci na pražské Letné. Peszyński ve shodě s polskou aktivistkou Katarzynou Knapikovou ovšem poukazují na omezený dopad protestů. „Schází tady politická nabídka na porážku populistů ve volbách, protože populisty porazíme pouze ve volbách,“ upřesňuje pro deník FORUM 24 svůj pohled na možné východisko, které vidí v programu a silné osobnosti. Nápad, čím by strany v očích zjevně nepříliš kriticky uvažujících voličů mohly přebít nabídku rozhazovačného populisty bez toho, aby do pěti let zdevastovaly tuto zemi, ale Peszyński nemá.
Jeho polská kolegyně z aktivistických kruhů vidí potíž domácí společnosti v hlubokém příkopu mezi stoupenci nacionálně konzervativní vlády a proevropskými progresivními silami. Jarosław Kaczyński na jedné straně a Lech Wałęsa na straně druhé podle ní ztělesňují rozervanost v jedné generaci, která se před lety zasadila o převrat.
Síly čelící příklonu k nacionalismu, jsou ve všech čtyřech zemích visegrádské skupiny pod značným tlakem, kdy je držitelé moci neustále označují za nevlastenecké, ne-li rovnou za zrádce a zahraniční agenty. Zlomit opozici se jim ale ani tak nepodařilo, vyvozuje Die Welt. Situaci demokratickým stranám nicméně komplikuje jejich defenzivní vystupování, kdy v podstatě jen volají po obnově a obraně demokratického právního státu. „Oproti tomu pravicovým populistům se pořád ještě daří oslovovat voliče přiživováním obav – jednou z návratu Němců, jindy z náporu muslimů, případně invaze homosexuálů odhodlaných zničit model tradiční rodiny,“ shrnuje německý list tematický evergreen v zemích V4.
Zrovna v Maďarsku, kde autoritářský režim ovládl spolu s médii i justici, se zdá, že má opozice oproti Polsku i Česku náskok. V komunálních volbách v květnu získala na úkor kandidáta Orbánovy strany Fidesz křeslo starosty Budapešti.
Deník cituje 27letou maďarskou političku Alexandru Daamovou z liberální strany Momentum. Recept na úspěch vidí ve formulování pozitivních vyhlídek do budoucna pro mladé lidi a nenechat se strhnout k Orbánovu konfrontačnímu stylu, který lze vyjádřit větou „Kdo není se mnou, je nepřítelem naší maďarské identity. Slovům Daamové dodává váhu raketový start nováčka Momentum, který se dva roky od svého založení stal největší opoziční stranou. „To jen ukazuje, jak velká je ve společnosti potřeba podobných sil,“ cituje list Daamovou.