1. Jen sedm žen má dovoleno nosit bílé oblečení při setkání s papežem
Tato zvláštní tradice „privilegia bílé barvy“ se vztahuje na určité katolické královny a princezny. Je většinou vyhrazena významným událostem odehrávajícím se ve Vatikánu, jimiž jsou například soukromé audience, svatořečení, blahořečení a významné mše. Tuto výsadu má například monacká princezna Charlene nebo bývalá španělská královna Sofie. Po všech ostatních ženách se požaduje, aby nosily černé šaty a odpovídající mantilu nebo černý závoj přes hlavu.
Více zde.
2. V úzkostných stavech máme tendenci stáčet se doleva
Vědci z univerzity v anglickém Kentu zjistili, že pocit úzkosti nás naklání doleva, protože pravá strana našeho mozku je najednou aktivnější. Dr. Mario Weick ze Školy psychologie na Kentské univerzitě je první, kdo ve svém výzkumu propojil a prozkoumal aktivaci dvou mozkových hemisfér a posuny v trajektorii lidské chůze. Lidem byly při pokusech zavázány oči a měli následovat určitý cíl, který viděli dříve. Ti, kteří byli více úzkostliví, se stáčeli doleva. Tento výzkum, jehož závěry byly publikovány v časopise Cognition, ukazuje, že každá ze dvou hemisfér našeho mozku je spojena s různými motivačními systémy.
Více zde.
3. Českoslovenští kněží propašovali plány Concordu do rukou Sovětů v tubách od zubní pasty
Několik měsíců před tím, než podepsala britská a francouzská vláda v roce 1962 dohodu o společném vývoji prvního civilního dopravního nadzvukového letounu, nařídil tajně tehdejší sovětský vůdce Nikita Chruščov, aby jeho nejlepší letečtí inženýři zkonstruovali to samé. Zatímco nadzvukové projekty amerických výrobců Lockheed a Boeing nebyly kvůli rozpočtu tak úspěšné, spolupráce Velké Británie a Francie na vývoji Concordu byla v závodu o nadzvukovou rychlost očividně na prvním místě. Sověti, kteří byli v letecké a motorové technice o několik let pozadu, věděli, že jediným způsobem, jak vše dohnat, je špionáž. Podle odtajněné zprávy CIA byla součástí prstence špionážních akcí Sovětského svazu i dvojice československých kněží, kteří pomáhali pašovat plány Concordu na srolovaných mikrofilmech v tubách od zubní pasty. Díky špionážním akcím Sověti nejenže Západ dohnali, ale jejich „concorde“ vzlétl do oblak dokonce o tři měsíce dříve. Tupolev TU-144 se 31. prosince 1968 vynořil z tajného hangáru poblíž zasněžené Moskvy. Více si můžete přečíst v článku „Závod studené války o postavení Concordu“ na stránkách televizního kanálu History.
Více zde.
4. Google zaplatil společnosti Apple miliardu dolarů, aby na iPhonech zachovala jeho vyhledávací panel
Vyhledávač Googlu na iPhonech existuje jen díky částce jedné miliardy dolarů zaplacené společnosti Apple v roce 2014. Agentura Bloomberg přišla na podrobnosti této dohody v soudním líčení během sporu společností Oracle a Google. Oracle se soudí s Googlem již od roku 2010 kvůli softwaru Java, patřícímu Oraclu, který Google využívá při vývoji svého operačního systému Android. Právníkům Oraclu se podařilo dostat do rukou interní informace o financích společnosti Google. Ty byly následně zmíněny ve veřejném soudním řízení, ale jen do té doby, než právníci Googlu požádali, aby byl přepis zcenzurován a zapečetěn.
Více zde.
5. David Bowie odmítl spolupracovat s Coldplay na písni, kterou napsali. Řekl jim: „To není moc dobrá píseň, co myslíte?“
Po obdržení ceny NME Godlike Genius Award 2016 reagovala skupina Coldplay na nedávnou smrt jedné z hudebních legend, Davida Bowieho. „Byl jsem z toho neskutečně smutný, když jsem uslyšel, že David Bowie zemřel,“ řekl kytarista Jonny Buckland. „Všichni jsme jeho hudbu milovali tak dlouho, jak si jen pamatujeme.“ Na webových stránkách NME si můžete pustit video, na němž Coldplay reagují nejen na umělcovo úmrtí, ale také na zážitek s ním. Zmiňují v něm, že zpěvák Chris Martin poslal Davidu Bowiemu dopis s dotazem, zda by se s nimi nechtěl podílet na jedné z jejich písní. A Bowie podle Willa Championa údajně odpověděl, že nejde o zas tak dobrou píseň. Champion na to reagoval slovy: „Byl velmi kritický, nepodepsal se jen tak pod něco. To se musí uznat!“
Více zde.
6. U lidí žijících v ateliérových bytech je větší pravděpodobnost, že zemřou na infarkt
Nová studie zveřejněná v časopise The Canadian Medical Association zkoumala zdravotní údaje pacientů z Toronta a z regionu Peel (zvoleného kvůli vysoké hustotě osídlení) po dobu pěti let. Konkrétně chtěli výzkumníci vědět, jak může „vertikální zpoždění“ ovlivnit otázky života a smrti. Vědci zkoumali v St. Michelské nemocnici téměř 8000 případů srdeční zástavy v letech 2006–2011, k nimž došlo v soukromých rezidencích, výškových budovách a v městských domech. Nejlépe vyšli ze studie lidé, kteří bydleli v přízemí nebo prvním patře. Fakta ukázala, že 4,2 procenta z nich přežilo až do propuštění z nemocnice. Šance přežití klesla o 2,6 procenta u pacientů žijících ve třetím patře a výše. Nad 16. patrem byla už šance na přežití nepatrná – méně než jedno procento. Nejponuřejší jsou statistiky týkající se 30 pacientů se zástavou srdce, kteří bydleli ve 25. patře nebo výše.
Více zde.
7. Plnovousy se možná stanou živnou půdou pro nová antibiotika
Pořad BBC „Trust me I’m a doctor“ se zabývá nejrůznějšími experimenty, z nichž se občas vyklube skutečný seriózní objev. Jejich nejnovějším objevem, který BBC zmiňuje v pořadu z 20. ledna 2016, je nález bakterie, která, zdá se, produkuje novou formu antibiotik. Zvláštní je na tom to, že byla nalezena v lidských vousech. S tímto tématem se pojí i dřívější vědecká studie publikovaná 26. 3. 2014 v časopise o nemocničních infekcích Journal. Této bostonské studie se v roce 2014 zúčastnilo 408 mužů z nemocničního personálu. Část z nich měla vousy, druhá část ne. Výzkumníci byli překvapeni, když zjistili, že jsou to právě spíše čistě oholení muži, u nichž je větší pravděpodobnost, že si nesou na tváři nepříjemné riziko. Plnovousy totiž brání infekci.
8. Rumunsko mělo před druhou světovou válkou větší armádu než Spojené státy
Tato informace je zmíněna v článku z 9. ledna 2016 s názvem „Dřina války“ v britském týdeníku The Economist. Text se zaměřuje na vztahy a spolupráci mezi USA a Velkou Británií (Franklinem Rooseveltem a Winstonem Churchillem) v období druhé světové války. Mimo jiné je v něm zmíněn i fakt, že ještě před válkou byla armáda Spojených států menší než armáda Rumunska. Časem se ale Spojené státy vyzbrojily, jejich vojáci se hrnuli přes moře a Velká Británie pocítila, že její postavení světové velmoci začíná ochabovat.
Více zde.
9. Možná nám přibude devátá planeta sluneční soustavy – a není to Pluto
Uznávaní astronomové Konstantin Batygin a Mike Brown z Institutu technologie v Pasadeně tvrdí, že za Plutem se skrývá planeta velikosti Neptunu. Objevená planeta údajně oběhne kolem Slunce jednou za 15.000 let. Dále říkají, že když byla naše sluneční soustava ještě mladá, před 4,5 miliardou let, byla tato obří planeta vytlačena z oblasti, kde se tvořily další planety v blízkosti Slunce. Planeta byla zpomalena plynem a usadila se do vzdálené eliptické dráhy, kde se skrývá dodnes. Existenci této planety vyvodili Batygin s Brownem z příznačného shluknutí šesti dnes už známých objektů, které obíhají za Neptunem. Říkají, že šance, že by mohlo jít pouze o náhodu, je jen 0,007 % nebo přibližně jedna ku 15.000. Dále tvrdí, že planeta o velikosti deseti Zemí odvedla šest již zmíněných planet na jejich zvláštní elipsovité orbity, které jsou odkloněny z roviny sluneční soustavy. Tyto informace byly zmíněny 20. ledna 2016 v magazínu Science.
Více zde.
10. Americká armáda posílala vzácné kozy do Afghánistánu. Pokoušela se podpořit tamní kašmírový průmysl
Snaha o rozvoj afghánského kašmírového průmyslu posíláním koz z Itálie do válkou zničené země patří mezi nedomyšlené rekonstrukční projekty vzniklé v USA. Zmíněný záměr patří mezi řadu nevydařených projektů, které vedly ke ztrátě 800 milionů dolarů. Agentura Pentagonu s názvem „Pracovní skupina pro obchodní a stabilizační operace“ byla obviněna z plýtvání miliony dolarů na rozvojové projekty v Afghánistánu, které trvaly po dobu pěti let. Špatné naplánování pokusu o podporu kašmírového průmyslu stálo Spojené státy šest milionů dolarů. Tato informace byla uveřejněna 21. 1. 2016 v listu The Huffington Post.
Více zde.
Připravila Veronika Šaumanová
Celý článek v angličtině, který vyšel jako seriál na zpravodajském serveru BBC News, si můžete přečíst zde.