Úřad vlády ukončil čtyřletý projekt pro prevenci domácího a sexualizovaného násilí. Proškolil během něj několik stovek policistů, úředníků a učitelů. Zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková na tiskové konferenci uvedla, že jako obrovský problém vnímá nedostupnost soudně nařizovaných nápravných programů pro násilníky. Připomněla, že dopady sexuálního násilí stojí český stát 14,5 miliardy korun ročně, jen za zdravotnictví potom 2,3 miliardy.
Domácí a sexuální násilí ze strany partnera zažije za svůj život třetina žen a každý desátý muž. Zmocněnkyně zmínila, že domácí násilí často vede k dalším patologiím. I proto je podle ní jeho prevence smysluplná. Projekt, na němž úřad vlády spolupracoval s Norskem, zahrnoval workshopy pro 250 policistů k problematice domácího a sexualizovaného násilí, školení pro pedagogické pracovníky, workshopy pro více než 8000 žáků či sestavení metodických příruček pro úřady a školy.
„Tento projekt je ukázkovým příkladem praktického a pozitivního dopadu posílení systému prevence domácího a sexualizovaného násilí,“ uvedla k výsledkům projektu Šimáčková Laurenčíková.
Upozornila, že programy, jejichž absolvování mohou domácím násilníkům nařizovat soudy, jsou dostupné jen v několika větších městech. Soudy je tak pachatelům často reálně ukládat nemohou.
Bolavá místa systému
„Řešením je posílit finanční podporu dostupnosti těchto programů. Potřebujeme to změnit zásadně a rychle, jenom tak budeme schopni předejít některým situacím,“ zdůraznila. Zmínila také nedávný případ desetileté dívky, která vyrůstala v rodině zasažené domácím násilím a oběsila se. Sousedé sice na rodinu upozorňovali, ale úřady problém včas nevyhodnotily.
„V projektu jsme se zaměřili na některá nejvíce bolavá místa stávajícího systému prevence násilí a pomoci obětem. Kromě školení policie a dalších profesí přicházejících do kontaktu s oběťmi považuji za zásadní edukativní aktivity přímo na základních a středních školách,“ dodal ředitel Odboru rovnosti žen a mužů Radan Šafařík. Workshopy, které odbor pořádal, prošlo přes 8 tisíc žáků. Jejich zpětná vazba podle Šafařík dokazuje, že o téma sexuální výchovy je obrovská poptávka.
Zmocněnkyně také jedná s ministerstvem školství o revizi školské prevence. Chtěla by ji doplnit o jakýsi základní pilíř, který by u dětí rozvíjel mimo jiné socioemoční dovednosti. Na tuto obecnou prevenci by poté navazovaly specifická prevence šikany, kyberšikany nebo právě domácího násilí.
Policie má k řešení domácího násilí plošný systém specialistů. „Pravidelné vzdělávání pro policisty je v této oblasti velmi důležité, aby mohli lépe a kvalifikovaněji pracovat jak s oběťmi, tak i s agresory,“ uvedla na tiskové konferenci Martina Petrovičová z policejního prezidia. Na projektu úřadu vlády ocenila, že školení se formou workshopů a rozebírání konkrétních případů zaměřilo na vedoucí obvodních a místních oddělení, kde se domácí násilí řeší velmi často.
Nový zákon o domácím násilí
Domácímu násilí se věnuje i zákon, který nyní projednává Legislativní rada vlády. Podle Šimáčkové Laurenčíkové by ho měla brzy dostat ke schválení vláda. Návrh mimo jiné prodlužuje dobu vykázání násilníka ze společné domácnosti z 10 na 14 dní a ukládá policii povinnost zabavit vykazovanému násilníkovi zbraň. Zavádí také jednotnou definici domácího a vztahového násilí.
Rychlé schválení zákona doporučila také v pondělí na svém prvním letošním zasedání Rada vlády pro rovnost žen a mužů. „Návrh zákona o domácím násilí přináší tolik potřebné zlepšení ochrany práv obětí. Zavedením definice domácího násilí se má sjednotit přístup policie a dalších profesí, které přicházejí do kontaktu s oběťmi. Zákon také zavádí právo na ochranu před druhotnou újmou v rámci přestupkového řízení a zlepšuje ochranu obětí v rámci institutu vykázání. Jsem ráda, že se návrh zákona dostává do další fáze legislativního procesu, a věřím, že jej brzy vláda projedná a schválí,“ uvedla zmocněnkyně.