Desítky tisíc lidí na sociálních sítích Facebook a Twitter sdílely status, který „hledá majitele fotografie“. Jedná se o věc, která se neobjevila pouze v tuzemsku, v českém prostředí se ale šířila a stále šíří s textem o ztracené fotografii z roku 1955. Mnoho uživatelů se v dobré víře nachytalo, aniž by tušili, že ve skutečnosti sdílejí obrázek ze známého filmu, a tudíž hoax.
V příspěvcích nejčastěji stálo: „Tuto fotografii jsem našel minulý týden na chodníku u vlakového nádraží v Teplicích. Na zadní straně je nápis ‚Táta a máma 1955‘. Chci to vrátit majiteli. S vaší pomocí to půjde! Prosím sdílejte… !!!“
A lidé opravdu sdílejí. Například z profilu Petra Klimeše má status přibližně 53 tisíc sdílení. Jenže fotografie je jen vtípek, čehož si určitě všimli fandové sci-fi snímku Návrat do budoucnosti, na fotce je totiž šťastný pár McFlyových (fiktivní hrdinové George a Lorraine).
V tomto případě se jedná o nevinný hoax, který na rozdíl od jiných nemůže nikomu ublížit. Něco nám tento šprým přece jen ukázal, a to sílu sociálních sítí a jasný důkaz, jak rychle se klamná informace může šířit.
Hledání ztracených lidí či předmětů se na sociálních sítích objevuje často a mnohdy opravdu efektivně pomůže. Jak se ale ukazuje, mnoho lidí bez přemýšlení sdílí téměř cokoli, a tak se snadno stane, že se nechají nachytat.
Popsal web Manipulátoři.cz.