Neúspěšné ruské válečné tažení na Ukrajině má dopad na většinu dění kolem Vladimira Putina. Nejen, že se již delší dobu spekuluje, že by mohl být prezident odstraněn a na jeho místo by nastoupil někdo, koho mocní Rusové vyberou. Nyní se podle zpráv analytiků od ruského vůdce odklánějí i špioni, kteří pro Kreml pracují v zahraničí.
Opuštění Ruska blízkými osobami či lidmi důležitými pro fungování režimu v době války na Ukrajině snáší Vladimir Putin s velkou nelibostí. Do zahraničí totiž odešlo několik oligarchů, jejichž podporu ztratil tím, že zaútočil na sousední zemi. Další si vybrali exil kvůli západním sankcím, znemožňujícím jim v Rusku podnikat. Teď se podle serveru GB News objevil další problém.
Od začátku invaze na Ukrajinu totiž podle jednoho z předních britských analytiků Bruce Jonese přeběhlo již více než dvacet pro Putina důležitých osob. „Velmi dobře informované a vysoce postavené zdroje mi sdělily, že došlo k řadě zběhnutí ruských diplomatů i zpravodajských důstojníků,“ říká expert na Rusko. „O některých z nich se ví veřejně, ale ve skutečnosti jich je mnohem více. Možná více než dvacet. To svědčí o mimořádně nebezpečném období pro Kreml,“ dodává Jones s tím, že je pravděpodobné, že se o tom ze zřejmých důvodů mlčí. Tato zběhnutí se údajně netýkají jen Západu, ale i celé Asie.
Tento fakt měl Vladimira Putina rozčílit natolik, že se rozhodl k velmi tvrdým krokům, které podle britských médií připomínají chování Josifa Stalina. Úředníci, pracující v zahraničí, musí počítat s tím, že jejich rodiny jsou drženy doma, kde fungují de facto jako rukojmí.
Pokud by tak vyslanec Kremlu chtěl změnit stranu, mají na to podle Putinova rozhodnutí jeho nejbližší doplatit uvězněním. Podle zdrojů některých britských deníků mohou být dalším varováním pro potenciální přeběhlíky i procesy s jejich přáteli a rodinnými příslušníky.
Cenní pomocníci
„Západní zpravodajské služby získají potenciálně velmi užitečné informace o tom, co se děje v Rusku,“ myslí si plukovník Richard Kemp. „Tento vývoj by mohl být nesmírně cenný. Vzhledem ke katastrofě, kterou Putin na Rusko přivolal, bude se mnoho lidí na vlivných pozicích snažit uniknout,“ dodává bývalý pracovník zpravodajské organizace Joint Intelligence Committee.
V roce 2017 byl v estonském Tallinnu zatčen ruský špion GRU Artem Zinčenko. O rok později byl vyměněn zpět do Ruska, v roce 2022 se ovšem ukázalo, že se mu podařilo utéci zpět do Estonska. „Je to ten nejhorší scénář, který si vůbec dokážu představit, a to nejen proto, že tam žijí moji příbuzní, ale i kvůli obrovskému počtu nevinných obětí,“ řekl o válce na Ukrajině bývalý ruský agent.
To Boris Bondarev, který pracoval v OSN v Ženevě, dal loni v květnu výpověď a označil Putinovu válku za nepřijatelnou. „Jako státní zaměstnanec za to musím nést část odpovědnosti, a to nechci,“ řekl diplomat.