I když samotný covid-19 může u konkrétního pacienta odeznít za týden či dva, ukazuje se, že velkým problémem může být takzvaný dlouhý covid – tedy to, že různé symptomy pociťují lidé i řadu měsíců poté, co nákazu podle lékařů porazili. Rozsáhlá studie nyní ukázala, že po půl roce trpí různými negativními příznaky 37 procent pacientů, kteří nemoc prodělali.
Tyto symptomy přitom nejsou uniformní – liší se například také podle pohlaví, věku či toho, jak byl průběh nemoci u konkrétního nakaženého závažný. Zjednodušeně se dá říct, že každý třetí infikovaný covidem-19 bude mít alespoň jeden příznak dlouhého covidu, někteří i více. Vědci samozřejmě fenomén zkoumají už delší dobu, dosud ale pocházela většina použitých dat přímo od lidí se zdravotními problémy, kteří je hlásili a zadávali sami. Nebo měly příslušné studie pouze velmi malý rozsah, připomíná britský Guardian.
To už ale nyní neplatí – nová studie, na níž se podíleli výzkumníci z univerzity v Oxfordu, z oxfordského biomedicínského výzkumného centra (Oxford Health Biomedical Research Centre) a z Národního institutu zdravotního výzkumu (National Institute for Health Research), totiž pracuje s opravdu velkým vzorkem – badatelé zkoumali rekonsvalencenci 270 tisíc amerických pacientů po covidu.
A závěr? 37 procentům pacientů byl v časovém rozmezí od tří měsíců do půl roku po prodělání nemoci diagnostikován nejméně jeden z příznaků dlouhého covidu. Mezi ty nejběžnější patří problémy s dýcháním a v oblasti břicha, bolest, únava, úzkosti a deprese. Poslední dva symptomy přitom byly hlášeny nejčastěji (15 procent), nejvzácnější naopak byly bolesti svalů, jež pociťovala necelá dvě procenta pacientů. „Výsledek potvrzuje, že velkou část pacientů všech věkových skupin mohou postihnout rozličné zdravotní obtíže v půlroce následujícím po covidu-19,“ shrnul Max Taquet, který se na výzkumu podílel.
Symptomy dlouhého covidu se přitom v populaci nevyskytují rovnoměrně. Analýza dat ukázala, že jejich výskyt ovlivňuje věk a pohlaví pacientů. Důležitá je také závažnost průběhu nemoci. Příznaky se totiž častěji objevují u lidí, kteří museli být s covidem hospitalizováni, obvyklejší jsou také u žen než u mužů, zjistila studie uveřejněná v odborném žurnálu PLOS Medicine. Z výzkumu také vyplynulo, že zatímco starší lidé a muži se častěji potýkají s dýchacími problémy, mladší lidé a ženy se musejí více vypořádávat s bolestmi hlavy, úzkostmi a depresemi. Část účastníků nové studie přitom trpěla více symptomy dlouhého covidu naráz.