Homosexuálové mohou uzavírat manželství s opačným pohlavím, celá LGBTQ+ komunita se nechává nasvítit reflektory, u nás na jihu Čech je hovězí hovězí a kuřecí kuřecí. I takové výroky poslanců padaly v poslanecké sněmovně, která ve čtvrtek opět řešila uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry. Zákonodárci nakonec dali večer novele občanského zákoníku šanci a poslali ji do druhého čtení.
Dlouhá diskuse se točila primárně kolem toho, zda by se svazek párů stejného pohlaví měl nazývat manželství, nebo jinak. Na sociálních sítích rezonovaly hlavně výroky poslanců za KDU-ČSL, kteří pojem manželství podle svých slov považují za jakýsi symbol. „Jsem z Jihočeského kraje, to je mimochodem zemědělský kraj. Prostě u nás na jihu Čech je hovězí hovězí a kuřecí kuřecí. Všechno má prostě svůj název. Manželství je svazek muže a ženy,“ prohlásil už dopoledne poslanec Šimon Heller (KDU-ČSL).
S manželstvím i pro homosexuální páry nesouhlasil ani šéf lidoveckého poslaneckého klubu Aleš Dufek. „Tisíce let trvá manželství jako svazek muže a ženy. Jestli má společnost fungovat, tak tou základní buňkou musí být rodina založená na manželství, na vztahu mezi mužem a ženou,“ vzkázal od řečnického pultíku ve sněmovně.
Podle Dufka manželství přežilo otrokářství, feudalismus, komunismus i nacismus. „I tyhle zrůdné systémy zjistily, že jestli ta společnost má fungovat, základní buňkou musí být rodina, založená na manželství, na vztahu mezi mužem a ženou,“ řečnil před poslanci.
Dufek se podle svých slov zároveň obává, že v případě schválení manželství i pro homosexuální páry budou lidé následně požadovat svazky více osob. „Navrhovaná definice, že manželství je svazek dvou lidí, dává oprávněnou obavu, že nastane zmatek v naší společnosti, že lidé budou chtít svazky třeba i více osob. Nechci teď už dávat další příklady,“ řekl.
Další lidovecká poslankyně Pavla Golasowská zpochybňovala, že jsou jinak orientovaní lidé diskriminováni, když nemohou uzavírat manželství. „Často slýcháme argument, že homosexuální páry jsou diskriminovány, protože nemohou uzavřít manželství. Tento argument je nepravdivý,“ řekla s tím, že homosexuálové smějí uzavírat manželství za úplně stejných podmínek jako všichni ostatní.
„Každý muž může uzavřít manželství se ženou a každá žena může uzavřít manželství s mužem, a to bez ohledu na sexuální orientaci manželů,“ vysvětlovala ve sněmovně. „Homosexuálním lidem v tomto ohledu nikdo nebrání a mohou tak vstupovat do manželství jako všichni ostatní,“ dodala Golasowská.
„Mám pocit, že se celá LGBTQ+ komunita teď nechává nasvítit reflektory a staví se do role diskriminované skupiny a ohání se rasismem a podobně,“ nechala se slyšet také poslankyně Romana Bělohlávková (KDU-ČSL). „Pepíček přišel domů smutný a babička se ptala: Pepíčku, co se stalo, a on říká babi, jsem kluk? A babička říká, jsi kluk, a on: Jsi si jistá, babi? A babička říká: Jasně. A Pepíček říká: Babi, ale paní učitelka říkala, že jsou holky, co jsou kluci, a kluci, co jsou holky. To je přece špatně,“ vyprávěla lidovecká poslankyně.
Omlouvám se, to nemá budoucnost
Výroky svých stranických kolegů zřejmě byly moc na lidoveckého hejtmana Jan Grolicha. „Cítím, že za některé výroky ‚mých kolegů‘ je potřeba se omluvit. Omlouvám se,“ napsal na sociální síti.
Na jeho slova následně reagovala poslankyně Barbora Urbanová (STAN), která manželství pro stejnopohlavní páry podporuje. „Jste spolu s pár dalšími, které ani nechci označovat, budoucností vaší strany. Přála bych vám, aby si to vaši kolegové uvědomili. A to říkám jako členka konkurence,“ vzkázala Grolichovi. „Nemůžeme být budoucností strany, když budeme mít takovéto spolustraníky… to nemá budoucnost,“ vzkázal hejtman Jihomoravského kraje.
Anální sex, nákup dětí pedofily
Lidovečtí poslanci však nebyli jediní, kteří při debatě ve sněmovně nešli pro drsná slova na adresu homosexuálů daleko. „Pokud bude dítě vychováváno v gay vztahu stylem, že je normální, když muž má anální sex s mužem, je do budoucna cosi špatně,“ vyprávěl ve sněmovně poslanec SPD Jan Síla. Podle něj manželství pro stejnopohlavní páry spustí nákup dětí pedofily.
„Domnívám se, že meritum problému je osvojení a výchova naší další generace v homosexuálním prostředí, je to hlavní příčinou toho všeho. Já jsem to viděl sám na obrazovkách, jak herec Hromada v roce 2006 lživě vyjádřil, že tato komunita nikdy nebude usilovat o osvojení dětí,“ prohlásil také Síla. „Pokud na to budete mít, tak si brzy koupíte dítě, co bude mít 190 centimetrů, a ti, co na to mít nebudou, se stanou podřadnou rasou,“ řekl Okamurův poslanec.
„To je tedy opravdu síla,“ reagovala poslankyně Taťána Malá (ANO) na slova poslance Síly. Ne všichni poslanci Andreje Babiše (ANO) však téma manželství pro stejnopohlavní páry vidí stejně.
„Moje dcera před třemi lety studovala v Kanadě a vysvětlovala mi, že se v Kanadě zvedl takový fenomén, že máme tři pohlaví, a já říkala, to než k nám dojde… A už máme 70 pohlaví, aha.. Já mám problém s názvem, ať se to jmenuje třeba přátelství, partnerství, mně je to jedno,“ vyprávěla ve sněmovně poslankyně Berenika Peštová (ANO).
Dění v poslanecké sněmovně nenechala bez povšimnutí zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. „Chtěla bych poprosit všechny lidi s menšinovou sexuální orientací, aby v zájmu zachování vlastního duševního zdraví raději nesledovali probíhající jednání sněmovny o manželství pro všechny. Výroky, které zde zaznívají, jsou ostudné a zraňující. Do slušné debaty skutečně nepatří,“ vzkázala na sociální síti.
Novela dostala ve sněmovně šanci
Sněmovna nakonec dala navrhovanému uzákonění manželství i pro stejnopohlavní páry šanci. Poslanecká novela občanského zákoníku odolala návrhům odpůrců na zamítnutí i vrácení předkladatelům k přepracování, což se obecně chápe jako mírnější způsob zamítnutí. Předlohu teď dostanou k posouzení členové ústavně-právního výboru a komise pro rodinu. Budou na to mít čtyři měsíce místo obvyklých dvou. Novela může doznat změn.
Pro zamítnutí návrhu na uzákonění možnosti uzavírání sňatků lidí stejného pohlaví hlasovalo 58 ze 141 přítomných poslanců, proti jich bylo 68. Vrácení novely podpořilo 64 ze 139 přítomných poslanců, proti jich hlasovalo 60.
Lidé stejného pohlaví by podle novely občanského zákoníku měli v manželství stejná práva, jako je nyní mají žena a muž. Jde například o vznik společného jmění, nárok na vdovský a vdovecký důchod, o práva a povinnosti k dětem, které vychovávají, a o přístup k náhradní rodinné péči. Registrované partnerství, do něhož mohou homosexuálové a lesby vstupovat nyní, by jako institut prakticky zaniklo.
Opravdu se nechystá žádná revoluce
Manželstvím pro stejnopohlavní páry se zabývala i středeční konference v senátu. „Není možné, aby část společnosti měla omezená práva kvůli své sexuální orientaci,“ prohlásil ve videozdravici prezident Petr Pavel. Podle něj téma budí velké vášně a vede k emotivním debatám, ve kterých se ztrácí práva lidí a jejich dětí. Uvedl, že podle průzkumů jsou lidé manželství pro všechny nakloněni. „Opravdu se nechystá žádná revoluce, ale pouze spravedlivý právní rámec pro páry a rodiny, které už existují a jsou součástí naší společnosti,“ prohlásil prezident.
Přijetí zákona na akci podpořili i předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Vystrčil vývoj v Česku přirovnal k ověřování zákonů v přírodních vědách. Pokud podle něj přestanou platit či nestačí na nové skutečnosti, upraví se.
„Realita se děje bez toho, jestli to máme někde psáno. Jsme v situaci, kdy nějakou část společnosti odmítáme popsat, protože si myslíme, že když ji nepopíšeme, tak to tak nebude. Ale ono to tak bude… To, že věci nepopíšeme a nedáme jim řád a pravidla, neznamená, že se nestávají a nebudou stávat,“ řekl šéf senátu. Zmínil stejné šance pro všechny skupiny. Poukázal na vyšší podporu uzákonění manželství pro všechny u mladších dotázaných. „I z hlediska budoucnosti by to mělo být tak, že budeme respektovat názor těch, kteří přicházejí a ponesou odpovědnost,“ dodal Vystrčil.