Kauza kolem případu hromadných znásilnění v britském Rotherhamu nabírá obludných rozměrů. Začaly se objevovat důkazy, že se policie snažila případy bagatelizovat. Pomáhala jí v tom nejspíše také prokuratura, v jejímž čele stál tehdy současný britský premiér Keir Starmer. Ve středu navíc napsala Sammy Woodhouseová, jedna z obětí, že po ní policie chce, aby o skandálu nic nezveřejňovala. „Dnes večer mi zavolali z policie Jižního Yorkshiru ohledně mých postů na síti X,“ uvedla. Woodhouseová přitom byla první, kdo o zločinech již před lety hovořil v médiích.
Pokud se potvrdí informace o snaze policie umlčet jednu z obětí, dostane případ úplně novou dynamiku. Podobné zneužití veřejné moci by bylo skutečně varovné. Již nyní je pravděpodobné, že tehdejší vyšetřování bylo liknavé a policie i státní zastupitelství udělaly obrovské množství chyb. Jestliže yorkshirská policie skutečně aktivně působí na bývalé oběti ve snaze zamezit rozkrytí případu, jde o více než závažnou věc. „Zatímco se politici hašteří s Elonem Muskem o morální převahu nad znásilňovacími gangy, na oběti se zapomíná,“ napsala v úterý sloupkařka deníku The Times Alice Thomsonová. Článek má titulek: „A znovu, nikdo nemluví o obětech.“
I’ve received a phone call from South Yorkshire Police tonight about my reporting on X.
— S A M M Y woodhouse (@sammywoodhouse1) January 8, 2025
They’ve asked me to delete posts and not to report on Rotherham professionals moving forward even though they’re no reporting restrictions on the case.
I’d like to add, the information I’ve…
Woodhouseová byla první, kdo promluvil
Sammy Woodhouseová byla jedna z prvních obětí, které začaly o dění v Rotherhamu veřejně mluvit. Poskytla – tehdy anonymní – rozhovor novináři listu The Times Andrewu Norfolkovi o tom, co ji potkalo. Když jí bylo 12 let, žila se svými rodiči v karavanu v Cleethorpes, městečku nacházejícím se na severovýchodě hrabství Lincolnshire. Jako svou oběť si ji vybral Arshid Hussain, vůdce jednoho z gangů v Rotherhamu. Sammy platila za nejkrásnější dívku v okolí. Byla typickou obětí znásilňovacího gangu, pocházela ze sociálně slabé rodiny a neměla vlastně žádné zastání.
Od prvního znásilnění zažívala nekonečnou hrůzu: „Sammy v té době snila o tom, že se stane tanečnicí. Místo toho ji (Hussain – pozn. red.) několik dní bil a znásilňoval,“ připomíná rozhovor s Woodhouseovou Alice Thomsonová a dále ji cituje: „Byla jsem jako mrtvola na stole. Měla jsem obrovské bolesti. Věděla jsem, že musím utéct, ale nemohla jsem.“
„Bylo mi 15 let, byla jsem těhotná a řítila jsem se v Ashově autě na okraj útesu. Křičel: ‚Když tě nemůžu mít já, nemůže tě mít nikdo.‘ Na poslední chvíli dupnul na brzdy a já jsem si rozbila hlavu. Vypotácela jsem se z auta a bylo mi špatně. Vytáhl mě za vlasy na okraj útesu a řekl, že mě shodí. Viděla jsem Rotherham pode mnou a cítila se zvláštně, protože jsem věděla, že tohle je konečně konec. Ale pak mě se smíchem hodil na zadní sedadlo auta a měl se mnou sex, jako by se nic nestalo,“ popisuje Woodhouseová.
Arshid Hussain byl v roce 2016 odsouzen za několik znásilnění a sexuálních zneužití na 35 let odnětí svobody. Z Woodhouseové se mezitím stala respektovaná aktivistka bojující za ochranu zneužívaných dětí a mladistvých. V roce 2017 ale zažila podle svých slov další obrovský šok. Reportér Andrew Norfolk napsal do The Times, že úřady vyzvaly uvězněného sexuálního delikventa, aby se podílel na výchově dítěte a začal jej navštěvovat.
The Times: ‘Jailed rapist given chance to see his victim’s child’.
— S A M M Y woodhouse (@sammywoodhouse1) November 27, 2018
Rotherham council have offered convicted rapist access to my son.
This is happening all over the UK and must stop! An investigation and change in law is needed. https://t.co/dxSnGt29Is pic.twitter.com/7nJ1jnvJGN
„Byla ,extrémně rozrušená‘, když se dozvěděla, že muž, který ji znásilnil a se kterým ve věku 15 let otěhotněla, byl povzbuzován, aby si činil nárok na budoucnost jejího syna. Byla varována, že se s ním možná bude muset znovu setkat u soudu, protože proti němu již dříve svědčila,“ píše Norfolk. V textu zachovává anonymitu, nicméně sama Woodhousová sdílela na síti X: „Rada města Rotherham nabídla odsouzenému násilníkovi přístup k mému synovi.“
Podrobné vyšetřování je nevyhnutelné
Současná britská vláda se všemožně snaží celý skandál utlumit. Opozice i řada komentátorů spekuluje, že jde o snahu nepřipustit zveřejnění chyb, kterých se dopustil současný premiér Starmer, když řídil státní zastupitelství. Je nesporné, že ve funkci nedokázal zajistit dostatečný dohled nad místně příslušným státním zástupcem. Protože ten byl tím, kdo pomohl policii případ zamlčovat.
Přestože tlak na zahájení vyšetřování stále sílí, ve středu večer jeho zahájení odmítl britský parlament. „Pokus konzervativců přimět vládu, aby zavedla celostátní vyšetřování znásilňovacích gangů, byl zamítnut 364 hlasy proti 111 hlasům, což je rozdíl 253 hlasů,“ informuje BBC. Proti návrhu hlasovali všichni labourističtí poslanci, bez výjimky. Autorka pozměňovacího návrhu, předsedkyně Konzervativní strany Kemi Badenochová, řekla BBC, že vláda odmítáním vyšetřování riskuje přiživení obvinění z „ututlávání“. „Zavíráte oči před spravedlností,“ obvinil vládu stínový ministr vnitra Chris Philp.