Poslanci ve středu rozhodli neumožnit ženám bez partnera podstoupit asistovanou reprodukci, tzv. umělé oplodnění. Pro poslanecký návrh obhajovaný zejména ministryní Michaelou Marksovou hlasovalo pouze 40 ze 153 přítomných poslanců. A je to rozhodnutí rozumné z mnoha důvodů.
Návrh zákona se schovával za jakési „právo na dítě pro každého“, aniž by bral v potaz právo dítěte na oba rodiče, které by mělo být jednoznačně důležitější.
Vláda pod vedením Bohuslava Sobotky se tváří jako ta, která podporuje rodinu. Je to zajímavý pohled, pokud je podporou rodiny myšlen fakt, že děti už tak nějak nepotřebují otce.
Stejně skandální byl argument, že „zákon už se stejně obchází“. Ano, obcházejí se také různé další zákony. Někteří lidé překračují rychlost, kradou nebo podvádějí na daních. Nemělo by se raději pro jistotu zlegalizovat všechno, abychom se nemuseli trápit obcházením?
V neposlední řadě je tu ale další střet zájmů Andreje Babiše. Jeho (obmyšlený) fond Hartenberg Holding totiž vlastní hned několik reprodukčních klinik a ovládá velkou část trhu. Ve chvíli, kdy by single ženy mohly využít asistovanou reprodukci bez větších problémů, je zde někdo, kdo na tom opravdu hodně vydělá – ministr financí té vlády, která zákon prosazuje.
Střet zájmů ale v České republice zjevně nikoho nezaráží. A tak je možné, aby vláda, jejíž vicepremiér má zájmy v byznysu, který je ještě navíc podporován médii, která vlastní také, prosazovala zákon, který mu pomůže ještě víc. A který je ještě navíc velmi eticky sporný. Je proto dobře, že alespoň tentokrát takováto věc neprošla.