Synové manželů Rosenbergových, kteří byli v roce 1953 popraveni za špionáž pro Sovětský svaz, žádají amerického prezidenta o omilostnění jejich matky Ethel.
Michael a Robert Meeropolovi připomínají v článku pro New York Times, že veřejnost si jejich rodiče uchovala v paměti jako zrádce, kteří vydali tajemství atomové bomby úhlavnímu nepříteli Spojených států.
Minulý měsíc však byla odtajněna počáteční výpověď jejich strýce Davida Greenglasse před velkou porotou, která naznačuje něco jiného.
Oba synové Rosenbergových soudí, že jejich otec Julius byl právně vzato vinen v otázce spiknutí, ale nikoli vyzrazení jaderného tajemství. „Jsme dodnes přesvědčeni, že ani jeden z našich rodičů si nezasluhoval trest smrti,“ píší bratři.
Odtajněná výpověď Greenglasse spolu s dalšími již dřív zveřejněnými svědectvími přesvědčivě ukazuje, že Ethel Rosenbergová byla trestně stíhána jen proto, že odmítala svědčit proti manželovi.
„Proto vyzýváme prezidenta Obamu, aby uznal, že byla obžalována a odsouzena k trestu smrti neprávem,“ píší bratři Meeropolovi.
Podle nich důkazy proti jejich matce u soudu sestávaly hlavně z výpovědí jejího bratra Davida a jeho ženy Ruth.
Tvrdili, že Ethel pomohla manželovi přesvědčit Ruth, aby do jeho špionážní sítě zapojila Davida, který pracoval ve vojenském zařízení v Los Alamos. Podle nich se Ethel zúčastnila zásadní společné schůzky a přepsala na stroji Davidovy vysvětlující poznámky.
Odtajněný materiál tomu však odporuje. David už v roce 1950 řekl velké porotě, že ani ke schůzce, ani k Ethelinu přepisování poznámek nedošlo.
Pozdní svědectví
Synové Rosenbergových pak podrobně rozebírají rozpory v Greenglassových následných výpovědích. Připomínají, že David, jenž si nakonec odseděl 10 let vězení za spiknutí s cílem špionáže, později přiznal, že o své sestře před soudem lhal, aby ochránil vlastní manželku.
Zveřejnění svých svědectví však nedovolil dřív než po své smrti. Zemřel vloni, šest let po své ženě Ruth, která nebyla nikdy z ničeho obviněna.
Bratři Meeropolovi jsou přesvědčeni, že David a Ruth si inkriminující schůzku vymysleli, aby svalili vinu za vyzrazení jaderného tajemství Sovětům na Rosenbergovy.
Americké archivy naznačují, že to byla Ruth, která v prosinci 1945 předala informace agentovi KGB. Podle sovětských archivů dorazily do Moskvy o šest dní později.
Archivy dosvědčují, že KGB dala Ruth krycí jméno a považovala ji za špionku. Americká prokuratura pak řekla FBI, že Ethel Rosenbergové by se dalo využít k nátlaku na manžela.
V únoru 1951 ale federální státní zástupce řekl kongresovému výboru, že k odsouzení Ethel není dost důkazů.
Zareaguje vláda?
Podle jejích synů existují náznaky, že si byla vědoma manželovy činnosti, ale sovětské archivní materiály dokazují, že KGB jí nedala krycí jméno a za špionku ji nepovažovala.
„Naše matka špionka nebyla. Americká vláda ji pouze využila k tomu, aby přiměla manžela promluvit, a když to neudělala, zajistila falešné výpovědi, aby ji dala nespravedlivě popravit,“ píší oba synové.
„Na zjednání spravedlnosti však není nikdy pozdě, a proto vyzýváme vládu, aby Ethel Rosenbergovou oficiálně očistila,“ uzavírají její synové Michael a Robert Meeropolovi svůj apel zveřejněný v New York Times.
Převzato z Čro Plus