Ministerstvo spravedlnosti už pracuje na realizaci dětského certifikátu, tedy registru, který by sexuálním deviantům zakázal práci s dětmi. Certifikát byl několikrát odložen kvůli neshodám o tom, zda by do něj měly být propisovány trestné činy i zpětně. Podle poslankyně Barbory Urbanové (STAN) se nakonec politici dohodli, že registr bude obsahovat celou trestní minulost člověka. Termín předložení ale ministerstvo stále neví.
Po dětském certifikátu už dlouho volali odborníci a organizace, které se zabývají sexuálním násilím. Nyní totiž lidem odsouzeným za znásilnění či zneužívání dětí nebrání nic v tom, aby si založili dětský spolek, byli s dětmi v každodenním kontaktu a třeba pro ně organizovali tábory nebo vedli sportovní kroužky.
V médiích se také opakovaně objevují případy sexuálního zneužívání dětí, které potřebnost dětského certifikátu dokazují. Naposledy šlo například o případ učitele ze základní školy v Boru na Tachovsku, který byl v roce 2012 odsouzený za sex se čtrnáctiletou žákyní. Od soudu odešel s podmíněným trestem a pětiletým zákazem práce pedagoga.
Později si ale změnil jméno, oženil se a po vypršení zákazu se vrátil do stejné základní školy v místě bydliště. Při nástupu o některých detailech z předchozího případu vedení školy neinformoval. Letos v únoru byl opět zatčen za intimní vztah s další školačkou, se kterou měl podle závěru policejních vyšetřovatelů milenecký poměr. V pondělí ho za to podle serveru Novinky.cz soud poslal do vězení na dva roky a tři měsíce, vykonávat práci pedagoga nesmí tentokrát po dobu 10 let.
Dětský certifikát by pomohl lépe chránit děti před sexuálními delikventy a zamezit případům, kdy člověk odsouzený za znásilnění dítěte může znovu s dětmi pracovat. Uplatňovat by se mohl v několika profesích. „Samozřejmě pro učitele ve škole, ale dle mého by měli mít zájem mít ‚čisté‘ pracovníky i pořadatelé táborů, organizátoři kroužků a podobně. Prostě všude, kde přijde někdo z pozice nadřízeného do kontaktu s dětmi, a rodiče u toho nejsou,“ vysvětlila dříve Urbanová.
„Tam, kde to půjde dát povinně (školství), je to samozřejmost, u neregulovaných aktivit to řešit skrz tlak rodičů, kteří přece budou chtít, aby lektoři jejich dětí byli ‚čistí‘,“ dodala. Zaměstnavatelé a rodiče by si měli moci vyžádat nahlédnutí do certifikátu u konkrétního člověka, který je zajímá.
Vznik dětského certifikátu byl již několikrát opožděn. Původně měl být platný už od 1. ledna 2024, potom se odložil o rok. Před létem se objevila informace, že finální znění by mohlo být hotové v září.
Největší problém byl v otázce, jestli má certifikát obsahovat trestné činy i spáchané před jeho zavedením. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) například vyjádřil pochyby ohledně ústavnosti a tvrdil, že se může stát, že tam budou nějaké omyly.
Nyní by ale už měla být shoda na tom, že bude registr pokrývat celou trestní minulost daného člověka, jak potvrdila deníku FORUM 24 Urbanová. „Ano, bude obsahovat všechny trestné činy, co kdo kdy spáchal, tedy maximálně zpětně,“ napsala.
Certifikát by měl být předložen poslancům ke schválení nejpozději v září, aby se vůbec stihl schválit v tomto volebním období. Ministerstvo ale na jeho realizaci stále pracuje, a není jisté, kdy bude předložen k projednání.
„Kolegové na realizaci tzv. dětského certifikátu intenzivně pracují, a to na podkladě modifikovaného zadání, které vzešlo z jednání politiků uskutečněného na základě schůzky K10. Konkrétní termín předložení ale nejsme schopni odhadnout,“ uvedlo tiskové oddělení ministerstva na dotaz deníku FORUM 24. „Uvědomujeme si jeho potřebnost, ale je nutné, aby splňoval parametry ústavnosti,“ dodalo.