Dětský certifikát, tedy registr, který by sexuálním deviantům zakázal práci s dětmi, měl původně fungovat už od ledna tohoto roku. Následně se ale jeho vznik zadrhl a termín se musel o rok posunout. Nyní hrozí, že se certifikát nestihne dokončit do konce volebního období, protože není shoda na tom, zda by do něj měly být propisovány trestné činy i zpětně. Podle poslankyně Barbory Urbanové (STAN) nebo Marie Jílkové (KDU-ČSL) by měl pokrývat celou trestní minulost člověka, jinak nebude dávat smysl.
Po dětském certifikátu už dlouho volají odborníci a organizace, které se zabývají sexuálním násilím. Nyní totiž lidem odsouzeným za znásilnění či zneužívání dětí nebrání nic v tom, aby si založili dětský spolek, byli s dětmi v každodenním kontaktu a třeba pro ně organizovali tábory nebo vedli sportovní kroužky.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ale nyní řekl, že je za něj otázka, zda by se do dětského certifikátu měly propisovat i trestné činy spáchané před jeho zavedením. „Stále je sporná základní otázka, od kdy má být účinný v tom smyslu, zda zapisovat i rozhodnutí soudu vzniklá před účinností tohoto zákona. Naráží to na ústavnost, mění se podmínky a je to v tomto smyslu jakoby další trest,“ řekl tento týden CNN Prima NEWS. Podle něj se může stát, že tam budou nějaké omyly. „Jde o to, abychom nepoškodili práva nikoho, kdo se ničeho nedopustil,“ oznámil.
Poslankyně Barbora Urbanová v tom má ale jasno. „Dle mého je jediné funkční řešení mít v této části rejstříku trestů vyjmenované tresty tak, aby to pokrylo celou trestní minulost daného člověka, jinak to nebude fungovat. Nevím, jak bychom vysvětlovali, že někdo, kdo znásilnil dítě v roce 2014, má certifikát tzv. čistý a jiný, kdo to udělal o pár měsíců později, jej čistý nemá, byť dostal stejný trest…“ sdělila deníku FORUM 24.
Podobně to vidí i poslankyně Marie Jílková. „Vycházíme ze zahraniční praxe, kde to aplikují. Jsem rozhodně pro to, aby se sexuálně motivované pravomocně odsouzené činy v certifikátu evidovaly i zpětně, jinak dětský certifikát nedává smysl,“ myslí si.
Ministerstvo spravedlnosti deníku FORUM 24 napsalo, že stále není na politické úrovni dořešena otázka, jak principiálně bude nová právní úprava pojata. „To bude předmětem dalšího jednání,“ sdělila mluvčí Marcela Nevšímalová.
Jak pomůže dětský certifikát
Debatu o dětském certifikátu otevřelo loni několik případů sexuálního zneužívání dětí. Například v září společností otřáslo zjištění Radiožurnálu, že kriminalisté odhalili skupinu lidí z několika krajů, kteří sexuálně zneužívali děti. Využívali k tomu dětské kroužky, které pořádali.
„Probíhající trestní řízení ukázala, že existuje metodologická propojenost mezi pachateli v různých krajích. Spočívá především ve vyměňování poznatků a doporučení a také ve stejném modu operandi, tedy zneužívání zájmových či volnočasových aktivit pro děti a mládež k mravnostní trestné činnosti,“ sdělil tehdy mluvčí Policejního prezidia ČR Ondřej Moravčík serveru iRozhlas.
Dětský certifikát by pomohl lépe chránit děti před sexuálními delikventy a zamezit případům, kdy člověk odsouzený za znásilnění dítěte může znovu s dětmi pracovat. Uplatňovat by se mohl v několika profesích.
„Samozřejmě pro učitele ve škole, ale dle mého by měli mít zájem mít ‚čisté‘ pracovníky i pořadatelé táborů, organizátoři kroužků a podobně. Prostě všude, kde přijde někdo z pozice nadřízeného do kontaktu s dětmi, a rodiče u toho nejsou,“ vysvětlila Urbanová. „Tam, kde to půjde dát povinně (školství), je to samozřejmost, u neregulovaných aktivit to řešit skrz tlak rodičů, kteří přece budou chtít, aby lektoři jejich dětí byli ‚čistí‘,“ dodala.
Jak šel čas s dětským certifikátem
Ministerstva o vzniku registru jednala už v říjnu. Řešila mimo jiné i to, zda bude seznam zahrnovat i dříve odsouzené pachatele, či pouze nové případy. Na podobě dětského certifikátu se tehdy shodli zástupci ministerstva spravedlnosti, školství, práce i zdravotnictví, šéfka sněmovního podvýboru proti sexuálnímu násilí Taťána Malá (ANO) a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
Ministerstvo spravedlnosti už tehdy původně prosazovalo variantu, která by do registru zahrnula jen nově odsouzené pachatele. Upozorňovalo na to, že zpětné účinnosti nelze v trestním právu dosáhnout. Chtělo také, aby o každém zápisu do registru rozhodoval soud. Nakonec ale přistoupilo na požadavky poslanců, aby zápis byl po pravomocném odsouzení za vybrané trestné činy automatický a také aby registr obsahoval i pachatele z minulosti.
„Konkrétně ministerstvo spravedlnosti již připravuje ochranné opatření a tzv. automatický průpis do nového druhu výstupu z rejstříku trestů, kterým je tzv. dětský certifikát. První navrhované řešení se týká pouze případů, které mohou nastat v budoucnosti, druhé pak právě i případů pachatelů odsouzených před účinností tohoto zákona,“ uvedl tehdy resort v tiskové zprávě.
Nyní ale ministerstvo opět navrhuje, aby o zápisu rozhodoval soud. „Ministerstvo spravedlnosti obecně v trestněprávní oblasti vždy preferuje právní úpravu založenou na individuálním přístupu, nicméně v rámci hledání všeobecně přijatelného řešení si lze představit i plošnější přístup, ale tak, aby respektoval např. ústavněprávní parametry. Řešení musí být funkční, obhajitelné a přiměřené, a to i ve světle obecných právních zásad,“ uvedla Nevšímalová.
Původně měl být certifikát platný už od 1. ledna 2024, potom se odložil o rok. Nyní se mluví o tom, že finální znění, na kterém ministerstvo stále pracuje, by mohlo být hotové v září. Ministerstvo ve svém vyjádření deníku FORUM 24 neuvedlo, zda se termín 1. ledna 2025 stihne, pouze zmínilo, že „zpracování paragrafového návrhu si vyžádá určitý čas“.
Podle Urbanové musí být certifikát předložen poslancům ke schválení nejpozději právě v září, aby se vůbec stihl schválit v tomto volebním období, o což usiluje „všemi silami“.