Andrej Babiš po návštěvě Miloše Zemana na zámku v Lánech couvá a po výhrůžkách, že opustí vládu, ubírá plyn. Po schůzce prohlásil, že ho prezident vyzval, aby ministři za hnutí ANO nepodávali kvůli policejní reformě demisi. Ve skutečnosti Babiš vládu nikdy opustit nechtěl, protože existuje řada důvodů, proč to pro něj není výhodné. Jaké to jsou?
Vysoká hra kolem policejní reorganizace, rozpoutaná hysterickou kampaní v Lidových novinách, vrcholí. Babiš se rozhodl přejít do protiútoku, protože ničemu jinému, než prosazování svých zájmů silou, nerozumí. Boj o Šlachtu je pro něj záminkou, aby upevnil svoje pozice, a to nejen v bezpečnostních složkách.
Šéf ANO očekává, že mu pomůže jeho spojenec z Hradu. A že se i pod jeho vlivem a mediálním tlakem začne drolit koaliční jednota. Sází na to, že se policejní reforma odloží, a tudíž zcela eliminuje. Tím by vyhrál. Babiš přitom vládu neopustí, ani kdyby byla policejní reforma podepsána. Proč?
[ctete]63291[/ctete]
1) Odpovědnost za rozbití vlády
Obecně platí, že kdo rozbije vládu, bude s velkou pravděpodobností tratit. Pokud by navíc byla důvodem nikoli první policejní reorganizace, jakkoli lze o její formě diskutovat, jen by se definitivně potvrdilo podezření, že má Babiš uvnitř policie vlastní zájmy. A že je schopen kvůli svým chráněncům v ÚOOZ, kteří jsou neprávem vyzdvihováni na piedestal nad ostatní policisty, uvrhnout zemi do nestability.
2) Ztráta vlivu
Zeman nepřemlouvá ministra financí k setrvání ve vládě náhodou. Je za tím i jeho mocenský kalkul. Demisí by tento dvojblok oslabil a téměř ztratil kontrolu nad děním v zemi. Prezident by totiž zcela jistě nedostal šanci k podobným mimoparlamentním manévrům, jako v roce 2013. To je velmi nekomfortní stav před prezidentskými volbami. Navíc to není Babišův styl. Oligarcha potřebuje svoji moc expandovat, zvláště pokud má ve hře významné ekonomické zájmy. Jakékoli oslabení vlivu jde proti jeho naturelu a potřebám Agrofertu, kterému v poslední době roste zisk v řádech desítek procent.
3) Prověřování Čapího hnízda
Po odchodu z ministerstva financí by mohl auditní orgán znovu prověřit Čapí hnízdo, jak jej k tomu vyzvala Evropská komise. Výsledek auditorů pod vedením Babišem dosazeného ředitele Bureše totiž přinesl rozpačité výstupy. Nedospěl k žádnému závěru a byl kritizován, že opomenul řadu závažných údajů, které mohl dohledat ve veřejně přístupných výročních zprávách. Pokud by se hypoteticky vrátil auditní tým bývalého náměstka Wagenknechta, a zároveň odpadl absurdní konflikt zájmů, kdy podřízení kontrolují projekt svého ministra, k podobným „opomenutím“ by jistě nedocházelo.
4) Finanční úřady a FAÚ
Babiš by ztratil mocenský až likvidační nástroj v podobě finančních úřadů a vyšetřovacího Finančně analytického útvaru (FAÚ). Není jistě náhoda, že řada firem, které mají něco společného s řepkou či bionaftou, čelí rostoucím kontrolám ze strany úřadů, a někdy se musí potýkat i se zadržováním vratek DPH. Po Babišově nástupu kontroly firem, jež konkurují Agrofertu, přerostly do soustředěného tlaku, který zavání snahou o umělé pročištění trhu. Zatímco Babišovy firmy Preol a Primagra žádné problémy nemají.
5) Ztráta kontroly nad odbytem bionafty
Šéf hnutí ANO by mohl ztratit kontrolu nad dodávkami bionafty ze svých firem Preol a Primagra státnímu podniku Čepro, spadajícímu pod jeho rezort. Neberte to, dodávat zboží sám sobě, aniž by tzv. protikorupční iniciativy hnuly brvou! Do vedení Čepra dosadil své lidi a během dvou let se mu podařilo zdvojnásobit podíl dodávek bionafty z Agrofertu na 87 procent. Poté, co poslal daňovou Kobru na jediný konkurenční podnik Kratolia v Ústí nad Labem, tento provoz ukončil výrobu. A letos významně „shodou okolností“ poklesl podíl zahraničních dodávek pro Čepro ze 48 na 12,5 procenta.
6) Vliv na evropské dotace
Babiš může z pozice ministra lépe zejména přes rezorty ANO kontrolovat utěšeně rostoucí toky evropských dotací pro Agrofert. Nemusí se už přitom ani dopouštět netransparentních čachrů, jako v případě Čapího hnízda. Že jde o hodně, svědčí jeho problémy s evropským Úřadem pro boj proti podvodům (OLAF). Ten vyšetřuje úspěšný lobbing místopředsedy představenstva Agrofertu Petra Cingra ve státní správě za zvýšení hranice čerpání evropských dotací pro velké chemické firmy z Evropskou komisí požadovaných 20 procent na dvojnásobek. To jsou řádově desítky miliard navíc. Babišova argumentace, že Cingr vyjednával z pozice prezidenta Svazu chemického průmyslu, nikoli Agrofertu, největšího odběratele evropských dotací, je zkrátka úsměvná.
7) Podezření z bankovních manipulací
Ministr financí by odcházel v situaci, kdy čelí trestnímu oznámení, které ho viní z bankovních manipulací. Měl se jich dopouštět ve prospěch Agrofertu. Jeho podstatou je podezření ze zvýhodňování bank obchodujících se státem a současně s jeho firmami. Důvod se nabízí. Agrofert dluží bankám astronomických 25 miliard korun a před Babišovým nástupem do funkce se spekulovalo o nepříliš dobré ekonomické kondici jeho holdingu. A teď by se měly odkrývat karty?
8) Zákon o střetu zájmů
Babiš se brání změnám zákona o střetu zájmů z dílny ČSSD, které by vedly k odstřihnutí členů vlády od podnikání v obchodních korporacích (tudíž i od státních zakázek) a celostátních médiích. Vyhrožoval kvůli tomu odchodem do opozice. Pokud by tak učinil, přijetí zákona by bylo snazší, protože by nemuselo brát ohledy na koaliční dohadování.
9) Problémy Babišových „odborníků“
Pokud by náhle odstoupili Babišovi „odborníci“, záhy by se zjistilo, v jak špatném stavu zanechali rezorty. Neschopnost ministra dopravy Dana Ťoka vypsat tendr na mýtný systém může vést k miliardovým ztrátám, což platí i pro zpoždění ve výstavbě dálniční sítě. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová není schopná plně zprovoznit problematický monitorovací systém, což komplikuje čerpání evropských peněz. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který v rezortu téměř nic neprosadil, má současně na svědomí pochybnou a dosud nevyjasněnou aféru Fajád.
Jeden důvod odchodu
Existuje jeden důvod, proč by měli Andrej Babiš a jeho hnutí ANO z vlády odejít. A to je existence devíti důvodů předešlých. Proto to neudělají, i když ve vytváření hlasitého humbuku neustanou.
[ctete]62752[/ctete]