Kolem extrémních dešťů a povodní v Česku se objevila řada dezinformací, a některé se týkaly i Ukrajiny. Na sociálních sítích se šířil příspěvek, podle kterého se Ukrajinci žijící v Česku žádným způsobem nezapojili do pomoci během povodní. Také tvrdil, že bývalý ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba vyhlásil sbírku na pomoc, do které přišlo jen 1700 korun. Žádná taková sbírka ale neexistuje a Ukrajinci navíc pomáhají a nabízí pomoc napříč celou zemí.
Na vymyšlená tvrzení upozornil projekt Demagog.cz, který ověřuje výroky a informace na internetu. Autor facebookového příspěvku tvrdil, že bývalý ministr zahraničí Ukrajiny Dmytro Kuleba vyhlásil sbírku na pomoc s následky povodní. Od „milionu Ukrajinců žijících v Česku“ ale prý přišlo jen 1700 korun. Na adresu Česka i českých občanů měli také na „UA stránkách v ČR“ zanechat řadu urážlivých komentářů, například „nic nemám, nic nedám“ nebo „polibte si, Češi“.
Ukrajinci podle příspěvku také ignorovali výzvu k pomoci s pytlováním písku, kterou údajně sdílela ukrajinská ambasáda.
Dmytro Kuleba, který odešel z funkce ministra zahraničí v září, se nicméně k povodním v Česku veřejně nevyjádřil. Nesdílel tak ani žádnou sbírku, jak tvrdí příspěvek. Ukrajince žijící v Česku k materiální i nemateriální pomoci na sociálních sítích místo toho vyzvalo velvyslanectví Ukrajiny i sám velvyslanec Vasyl Zvaryč. Nešlo ale o výzvu, aby lidé pomohli s pytlováním písku. I to je výmysl.
Autorem příspěvku je podle projektu Demagog.cz Aleš Svoboda, který na svém Facebooku smyšlené zprávy šíří dlouhodobě a opakovaně. Často se týkají právě Ukrajiny a Ukrajinců v Česku. „Svoboda psal mimo jiné o tom, že střelcem z Filozofické fakulty UK je ve skutečnosti Ukrajinec, nebo zveřejňoval smyšlená vyjádření českých politiků nebo mediální zmínky týkající se české pomoci Ukrajině,“ upozornil.
Ukrajina oficiálně nabídla České republice personální i materiální pomoc svých záchranných složek při odstraňování následků ničivých povodní. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) to nabídl jeho protějšek Andrij Sybiha a souhlasil s tím i prezident Volodymyr Zelenskyj.
Česko Ukrajinu podporuje vojensky, humanitárně i finančně od ruské invaze v únoru 2022. Bylo jednou z prvních zemí, které tehdy Ukrajině poskytly konkrétní vojenskou pomoc. Je také v čele iniciativy na nákupy dělostřelecké munice v zemích mimo Evropskou unii. Od invaze Česká republika přijala statisíce ukrajinských uprchlíků, nyní jich je v zemi podle dat Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky přes 370 tisíc.