KOMENTÁŘ / V posledních dvou týdnech se o demokratickém kandidátovi na viceprezidenta šířily nechutné dezinformace včetně toho, že si prý vydržoval jednoho svého bývalého studenta. Už v minulosti se objevily analýzy například od společnosti Microsoft, že za vytvářením a šířením těchto lživých informací stojí aktéři napojení na Rusko. Teď to samé potvrdily americké tajné služby.
Rusko není jediný stát, který se snaží zasahovat do amerických voleb. Íránu se podařilo nabourat do komunikace Trumpovy kampaně. Na rozdíl od podobné situace v roce 2016, kdy se nejspíš hackeři napojení na Rusko dostali k e-mailům kampaně Hillary Clintonové, ale média odmítla takto získané informace zveřejnit. O ovlivnění voleb se snaží i Čína, byť ta se soustředí spíš na souboje o sněmovní křesla a další volby nižšího řádu.
Dezinformace se šíří rychle, pravda zaostává
Západní společnosti se stále ještě nedokázaly informační válce v novém difitálním věku úplně přizpůsobit. Částečně je důvodem přirozeně to, že cílem je potlačit dosah cílených dezinformací, aniž by při tom byla dotčena svoboda projevu. V autoritářských a totalitních režimech je obrana proti dezinformacím samozřejmě jednodušší.
Částečně za tím ovšem je i vědomá neochota nějaké řešení vůbec hledat. Elon Musk, majitel sociální sítě X, tuto neochotu obhajuje právě zájmem na zachování svobody slova. Přitom data jeho vlastní společnosti ukazují, že jeho sociální síť vyhoví požadavkům na stažení obsahu častěji, než tomu bylo v době, než ji ještě jako twitter koupil.
Ono se celkově spíše zdá, že Musk pomocí algoritmů na X propaguje názory, které jsou mu blízké, a naopak upozaďuje ty, které se mu nelíbí. Sám v poslední době šířil mnohé dezinformace třeba ohledně federální pomoci po hurikánu Helene.
Dezinformace nejsou neškodné
Jak velký dopad mohou dezinformace mít, jsme nedávno viděli ve Velké Británii, kde za mohutného Muskova roztleskávání pomohly rozpoutat vlnu nepokojů vedenou odporem k migraci.
Ve Spojených státech pak vedly například k tomu, že se po hurikánu Helene museli pracovníci FEMA obávat útoku ze strany člověka, který uvěřil, že federální agentura úmyslně zadržuje materiální pomoc pro lidi zasažené živlem.
V roce 2016 pak jeden muž zahájil palbu v jedné pizzerii ve Wahingtonu DC, protože uvěřil konspiracím, že tam prý má ústředí mafie pedofilních kuplířů. Dezinformace často mají následky ve skutečném světě, byť nemusí byt vždy takto dramatické. Dokud z nich budou ale někteří politici profitovat, nic moc se nezmění.