
Slovenský prezident Peter Pellegrini jmenoval Rudolfa Huliaka ministrem cestovního ruchu a sportu. FOTO: Kancelář prezidenta SR / se souhlasem
FOTO: Kancelář prezidenta SR / se souhlasem
Slovenský prezident Peter Pellegrini ve středu jmenoval dosud nezařazeného poslance Rudolfa Huliaka ministrem cestovního ruchu a sportu. Krátce předtím hlava státu z uvedené funkce odvolala nestraníka Dušana Keketiho, který kandidoval za Slovenskou národní stranu (SNS). Tuto personální změnu minulý týden navrhl Pellegrinimu premiér Robert Fico jako jeden z kroků k obnovení původní koaliční většiny ve sněmovně. Opozice Huliakovu nominaci na člena kabinetu kritizovala, označila ji za výsledek politických kšeftů a poukázala na to, že Huliakova strana měla před předloňskými parlamentními volbami v programu odchod Slovenska z Evropské unie a z NATO.
Keketiho pak vláda na své středeční schůzi navrhla do funkce viceguvernéra slovenské centrální banky (NBS); návrh posoudí sněmovna a po jeho schválení následně prezident.
Huliak, který je předsedou neparlamentní strany Národní koalice/Nezávislí kandidáti (NK), se do sněmovny dostal na kandidátní listině nyní nejmenší vládní strany SNS. Z jejího klubu Huliak spolu se dvěma kolegy z NK vystoupil loni na podzim a letos v únoru se k nim po odchodu z další vládní strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) přidal další poslanec. Tříčlennou koalici oslabilo také lednové rozhodnutí Hlasu-SD vyloučit ze svých řad dva poslance.
V roce 2023 odmítla tehdejší slovenská prezidentka Zuzana Čaputová jmenovat Huliaka ministrem životního prostředí ve vznikající Ficově vládě, a to s odůvodněním, že kandidát neuznává existenci klimatické krize. Například informaci, že červenec 2023 byl nejteplejším měsícem v historii měření, označil za „podvod století“. Podle něj teplotu měřili v městech na asfaltu a „vyrobili tak klimatickou krizi“.
Dřív psal také o tom, že požáry v Řecku jsou zakládány úmyslně, aby se zvýšilo množství vypouštěného oxidu uhličitého. Před lety pak Huliak na Facebooku šířil dezinformace, že na Slovensku v souvislosti s válkou na Ukrajině proběhne mobilizace.
Huliak, který je myslivcem, vyzýval také k likvidaci medvědů, jež označil za „biologickou zbraň Bruselu“ určenou k vyhubení slovenského venkova. Mimo to opakovaně útočí na komunitu LGBT+, loni dokonce jednu opoziční poslankyni z této komunity počastoval vulgárním výrazem.
Politický vliv na ministerstvo cestovního ruchu a sportu před dvěma týdny převzala od SNS Ficova strana Směr-sociální demokracie, která na úkor Hlasu-SD také získala ministerstvo investic, regionálního rozvoje a informatizace. Na těchto změnách se vládní strany dohodly poté, co Hlas-SD a SNS přišly o poslance, a vláda tak ztratila původní většinu čtyř hlasů ve sněmovně.
Huliak v pondělí řekl, že jeho skupina poslanců podepsala se Směrem-SD memorandum o spolupráci. V reakci na výtky opozice tvrdil, že NK prosazovala pouze referendum ohledně stávajícího členství Slovenska v EU a v NATO. Pellegrini v proslovu při jmenování Huliaka ministrem řekl, kandidát ho ujistil o podpoře národně-státních zájmů Slovenska.
„Toto není krok, ale přímo kotoul vzad. A dokonalá ukázka kupčení. Rudolf Huliak nemá se sportem ani s cestovním ruchem nic společného,“ reagoval na jmenování Huliaka ministrem předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka. Dodal, že jediným smyslem ministerstva cestovního ruchu a sportu je rozdávání funkcí stranickým kandidátům bez odbornosti.
Vytvoření uvedeného ministerstva si SNS vymohla od svých koaličních partnerů při vzniku současné vlády. Keketi byl před loňským jmenováním ministrem šéfem bratislavského mezinárodního letiště, podle SNS do strany ale nevstoupil. Po výměně Keketiho a po uvedené změně koaliční dohody jsou členy vlády za SNS už jen ministryně kultury Martina Šimkovičová a ministr životního prostředí Tomáš Taraba; oba ovšem rovněž nejsou členy SNS a stejně jako Huliak se dostali do sněmovny na kandidátní listině této strany.
Členové slovenské vlády, kteří byli zvoleni poslanci, v souladu s ústavou poslanecký mandát nevykonávají, ale nepřicházejí o něj. Po dobu působení v kabinetu na jejich místo ve sněmovně nastupují náhradníci. Podle tisku náhradníkem za Huliaka ve sněmovně by měl být bývalý europoslanec Miroslav Radačovský, který rovněž není členem SNS a který hodlá podporovat Ficovu vládu. Radačovský ještě jako soudce v roce 2018 rozhodl v neprospěch tehdejšího slovenského prezidenta Andreje Kisky v jeho sporu o vlastnictví pozemku pod Vysokými Tatrami. Radačovský po vynesení verdiktu řekl, že Kiska by se měl vzdát funkce, opustit politiku a vystěhovat se ze Slovenska.
Jmenování Huliaka ministrem cestovního ruchu a sportu není první změnou v nynějším kabinetu již čtyřnásobného premiéra Fica. Loni na podzim rezignovala na funkci ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková z Hlasu-SD.
Trojice slovenských vládních stran zatím neoznámila dohodu s dvojicí poslanců vyloučenou z Hlasu-SD, se kterými podle tisku spolupracuje ještě jeden rebelující poslanec této strany. Není rovněž známo, kdo vystřídá místopředsedu Hlasu-SD Richarda Rašiho v čele ministerstva investic. S Rašim podle médií počítá Hlas-SD jako s kandidátem na šéfa sněmovny. Tato funkce se uvolnila po vítězství Pellegriniho v přímé prezidentské volbě loni v dubnu; koalice pak k volbě nového předsedy Národní rady nepřistoupila kvůli sporům mezi Hlasem-SD a SNS.
Spory ve slovenské vládní koalici a ztráta její většiny ve sněmovně vedly k tomu, že vládní strany například opakovaně odložily některé návrhy, o kterých měl parlament jednat.