Krajský soud v Ústí nad Labem ve středu 24. května rozhodl, že výroky proruského dezinformátora Jakuba Netíka schvalující ruské válečné zločiny musí opět řešit okresní soud v Litoměřicích. Ten Netíka v říjnu loňského roku obžaloby zprostil. Soudkyně vyšší instance je ale toho názoru, že trestného činu, který mu může vynést až tři roky odnětí svobody nepodmíněně, se dopustil.
Třiačtyřicetiletý vyučený malíř pokojů Jakub Netík je známou postavou české dezinformační scény. Proslul zejména videi natáčenými za volantem automobilu, ve kterých mnohokrát veřejně obhajoval a schvaloval ruskou agresi na Ukrajině. V hledáčku policie se ocitl loňského roku, například za vyjádření lítosti, že Vladimir Putin ve svém válečném tažení nepokračuje dál do Evropy. Ruského diktátora Netík rovněž vychvaloval za to, že, jak se vyjádřil, „čistí Ukrajinu od fašistů“.
Okresní soud v Litoměřicích Netíka v říjnu 2022 dvou obžalob zprostil. Soudkyně Markéta Bitterová nespatřovala skutkovou podstatu trestného činu ani v Netíkových prohlášeních, že očkování proti covidu-19 zabilo množství lidí, ani ve schvalování ruské agrese. V souladu s Netíkovým obhájcem Jindřichem Rajchlem se vyjádřila v tom smyslu, že šlo jen o názor, nikoli trestný čin. Státní zástupce Filip Valjent, který pro obžalovaného žádal dvouletou podmínku se zkušební dobou v délce čtyř let, se na místě odvolal. Upozornil rovněž, že ani přes probíhající trestní stíhání Netík s vysíláním svých videí, která na facebooku sleduje několik tisíc podobně naladěných osob, nepřestal. Případ tak postoupil k vyšší instanci, ke krajskému soudu v Ústí nad Labem. Ten nyní došel ke zcela jiným závěrům.
„Jakékoli vniknutí cizí armády na území jiného suverénního státu prostě je agresí,“ prohlásila podle sdělení Litoměřického deníku předsedkyně odvolacího senátu v Ústí nad Labem Naděžda Hájková. Dodala, že tuto zcela neospravedlnitelnou invazi jako takovou odsoudila nejen vláda České republiky, ale i OSN. Vymezila se také proti tomu, jak k obžalobě loni přistoupil litoměřický soud, a upozornila, že přečin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia zahrnuje i obhajování zločinů proti míru.
Netíkův obhájce Jindřich Rajchl se ve své řeči opět odvolával na svobodu projevu a prohlašoval, že jeho klient nikoho nenabádal k násilí, nýbrž si přál jen debatovat a šířit své názory. Soudkyně Hájková ale namítla, že názory, byť třeba bizarní, obžalovaný mít může, ale ani tak není svoboda projevu neomezená a v tomto případě projevy obžalovaného naráží na hranice trestního zákoníku.
„Jestli nabádal, nebo ne, to neposuzujeme,“ objasnila předsedkyně odvolacího senátu Netíkovu obhájci se slovy, že soud pouze zkoumal, jestli jeho klient zločiny proti míru schvaloval a ospravedlňoval. Což podle jejího verdiktu prokazatelně činil.
Netíkovy výroky o tom, že vakcína proti covidu-19 zavinila smrt tisíců lidí, kvůli nimž loňského roku také seděl na lavici obžalovaných u litoměřického soudu, ani u odvolacího soudu trestnými uznány nebyly, a zproštění této obžaloby i po posouzení vyšší instancí tedy platí. Soudkyně Markéta Bitterová z okresního soudu v Litoměřicích tehdy své rozhodnutí vysvětlila tím, že Netíkova slova o smrtící vakcíně nemohla ve společnosti vyvolat strach z ohrožení života.