Přítel Pražského hradu a samozvaný mediální odborník Petr Žantovský učí na Vysoké škole ekonomické. A je to více než bizarní – přednáší totiž o dezinformacích, propagandě a mediální gramotnosti. Je zjevné, že po přednášce mluvčího Jiřího Ovčáčka nebo „novináře“ Radima Panenky se na VŠE rozhodli o mediálních lžích hovořit jen s těmi, kdo je šíří.
„Přijde mi to jako nanejvýš zvláštní. Petr Žantovský je kontroverzní osobností, která různé dezinformační kanály a praktiky spíše legitimizuje, než že by je dokázal analyzovat a kriticky nahlížet. Nedokážu si moc představit, o čem studentům v této oblasti přednáší,“ říká pro deník FORUM 24 odborník na dezinformace, politolog Miloš Gregor.
Žantovský má ve svém portfoliu dva předměty: Informace, dezinformace a propaganda a Nová média a mediální gramotnost. Jedná se o člověka, kterého mj. ocenil prezident Miloš Zeman. Gregor nepochybuje o tom, že i to ukazuje, že dezinformace jsou ve veřejném a mediálním prostoru legitimizovány.
„Stačí se podívat na způsob, jak se prezentují a jak argumentují někteří státní představitelé a jak až servilně o tom referují některá média. Jako akademik se však stále domnívám, že vysoká škola by měla být schopná těmto snahám a tendencím odolat. Sám si do výuky pravidelně zvu hosty z praxe. Snažím se ale zvát ty, od kterých se studenti mohou něco naučit. Co dobrého se ale studenti mohou naučit od pánů Ovčáčka a Panenky? Jak urážet názorové oponenty? Jak být dvorním PRistou převlečeným za novináře?“ ptá se.
Podle Gregora v České republice stále ještě existuje akademická svoboda, je tedy na Národohospodářské fakultě, jak k celé věci přistoupí. „Pokud je vedení fakulty s takovým výběrem hostů spokojeno, je na studentech, aby zvážili, co a od koho se chtějí učit. Jestli raději dobrou praxi „řemesla”, nebo jak systém ohýbat,“ dodává politolog.