Na projevení svého názoru má u nás právo každý. Lidé, kteří mluví o cenzuře, patrně špatně pochopili význam tohoto slova. Někdo si dokonce myslí, že svoboda slova znamená beztrestné šíření lží, urážení či vyhrožování. Jak ovšem nyní policie naprosto správně ukázala, není tomu tak.
Po informaci o možném, až osmiletém, vězení pro Janu Peterkovou, která podle policistů patrně šířila poplašnou zprávu o smrti seniorů po očkování, došlo i na Patrika Tušla. Tento muž rád pronásledoval lékaře, spojené s pandemickou krizí, nadával jim a točil se u toho na mobilní telefon. Za to od svých fanoušků dostával peníze.
Ty však možná nebude mít čas utratit, jelikož mu za nebezpečné pronásledování hrozí až rok vězení. Policii totiž nepřišlo normální, aby někdo šikanoval zdravotníky za to, že mají odlišný názor na očkováni proti covidu-19 či na vládní opatření.
Pro antivaxerskou komunitu se jedná o dva jasné důkazy toho, že je omezována svoboda lidí, kteří odmítají mezinárodní spiknutí, spojené s koronavirem. Ve skutečnosti jde však o naprosto správnou reakci policie na nepřijatelné chování některých jedinců.
Například kvůli videím Peterkové, v nichž tvrdila, že v domově seniorů v Měšicích umírali lidé, kterým byla aplikována vakcína, se důchodci báli se nechat očkovat. Kolik z nich to mohlo odnést zhoršením zdravotního stavu, nikdo neví, ale je velmi pravděpodobné, že tací existují.
Měli bychom si tedy všeobecně uvědomit, že lhát se nemá, a pokud šíříte nějaké nesmysly, které vydáváte za fakta, musíte počítat s tím, že se můžete za své chování zodpovídat. Nesmí se totiž stát standardem, že se někteří jedinci budou ohánět výrazy „svoboda slova“ a „demokracie“, když přitom obelhávají lidi, vyděšené z nějaké hrozby.
Nejde však jen o skupinku křiklounů, kteří si myslí, jak jsou důležití. Odpovědnost nesou i lidé, kteří by měli jít národu příkladem. Prezident, premiér, politici. To ovšem v České republice ještě před pár měsíci nešlo. Hlava státu i ministerský předseda byli těmi největšími lháři v zemi, prezidenta dokonce několikrát usvědčil i soud.
Není potom divu, že si část společnosti řekne, „když můžou oni, tak my taky“. Problém je v tom, že nemohou ani „oni“. Naopak, nesmí. Veřejnost si ovšem postupem času pozvolna zvykala, až jsme se dostali do stadia, kdy se na protestní akci objeví šibenice. To je však neakceptovatelné chování, které by mělo být potrestáno stejně jako Peterková a patrně i Tušl.
Výhrůžky totiž nelze akceptovat, ať jsou namířeny proti komukoliv. Jsme v zemi, kde existují svobodné volby, takže je možnost si své zástupce ve vedení státu vybrat. Pokud to skupina lidí neakceptuje, dá se o tom diskutovat. Proti argumentům ovšem nemohou stát nadávky, urážky, lži, šibenice či šikana.
Pro ty, kteří chodí na demonstrace proti povinnému očkování, i když je potvrzeno, že nebude, nebo protestují proti zákonu, jehož znění neznají, je složité to pochopit. Nyní budou mít Peterkovou s Tušlem za hrdiny, možná se dočkáme i výkřiků o „politických vězních“. Celá věc se má ovšem zcela jinak. Zákony platí i v době, kdy společnost řeší pandemickou krizi. I pro ty, pro něž je koronavirus výmyslem farmaceutických společností.