Evropská média pozorně sledují koronavirový chaos v Česku, což obzvláště platí o sousedním Německu. Českou situaci zevrubně popisuje například Philipp Fritz ve svém včerejším komentáři pro prestižní německý deník Die Welt.
Podle německého komentátora je Česko pro ostatní evropské země jakýmsi zvláštním indikátorem. Žádná země nezavedla tak rychle plošnou povinnost nošení ochranných roušek, stejně tak bylo Česko první, kdo v Evropě ukončil plošný lockdown. Jenže český úspěch se ukázal jako zdánlivý, postup české vlády byl totiž zbrklý (a vlastně populistický).
Také proto je dnes Česko v Evropě „koronavirovým hotspotem číslo jedna“ a muselo přistoupit k drastickým krokům. Komentář dokonce jmenovitě zmiňuje ministra zdravotnictví Romana Prymulu a jeho středeční televizní projev k národu, v němž kvůli zhoršující se epidemické situaci pateticky vyzval k disciplíně a spolupráci.
V Německu spustila spolková vláda kancléřky Angely Merkelové něco jako auto-lockdown, tj. ve spolupráci se spolkovými zeměmi se snaží motivovat německé občany, aby se sami dobrovolně omezovali. Nikdo nechce oficiální celostátní karanténu, která by jen poškodila německou (a celoevropskou) ekonomiku.
Ovšem mnozí němečtí politici a novináři jsou k takovému postupu velmi skeptičtí. Jako varovný argument jim slouží právě Česko, v jehož selhání vidí předobraz možné tragické budoucnosti pro Spolkovou republiku. Češi a jejich vláda jsou tak pro Němce i ostatní Evropany opravdovým vzorem („best in covid“, jak by řekl premiér Andrej Babiš), byť povýtce negativním.
Vychloubačná a chaotická vláda Andreje Babiše tak dělá Česku v Evropské unii ostudu, Babišovy výroky o premiantství už vzbuzují jen trpký posměch.
Zdroj: Die Welt (14. 10. 2020)