Deník FORUM 24 přináší další ukázku z knihy Babišovo Palermo I od Jaroslava Kmenty. Bývalý primátor Liberce Tibor Batthyány popisuje, jak to v hnutí ANO vnitrostranicky funguje. Předseda hnutí Andrej Babiš měl podle něj vždy a ve všem poslední slovo. Knihu koupíte zde.
Někdejší šéf krajské organizace ANO v Libereckém kraji a primátor Liberce Tibor Batthyány měl podle svých slov spory s Andrejem Babišem o způsobu, jak se sestavují kandidátky do voleb. „Konečnou kandidátku schvaloval předseda ANO. Říkal jsem mu, že se to nemůže dělat tak, že několik lidí z pražské centrály nadeleguje na přední volitelná místa na kandidátky jen toho, koho chtějí oni. Ale bylo to marné,“ řekl Batthyány.
Pak kritizoval i přípravu stanov ANO. „Přišlo mi divné, že předseda ANO má vždy poslední slovo,“ uvedl exprimátor. „Teď jsem politikou a samotným ANO znechucen,“ řekl mi Batthyány.
Andrej Babiš se svobodomyslného vedení krajské organizace podle exprimátora bál. „Chtěl tam mít nějakého vazala, který bude řídit kraj, jak on rozhodne. Babiš mě neměl rád,“ doplnil.
„Babiš vyšel ven jako kometa. A já si v roce 2011 říkal: O. K., do něj dám energii. Jenže postupně se ta euforie začala vytrácet a představy hroutit. Pochopil jsem, že i on byl součástí korupčního systému a že i on se chová jako ti, které kritizuje. Ukázalo se to třeba na případu Čapího hnízda a taky v případě dluhopisů. Nahromadilo se toho hodně,“ uvedl Batthyány.
Tibor Batthyány mi řekl, že se na problém s dluhopisy Babiše otevřeně ptal. A byl docela nekompromisní.
„Zeptal jsem se ho: ‚Proč ty peníze jednoduše nezdaníte?‘ A on na to: ‚A to mám nechat státu? Když to ten kokot Kalůsek vymyslel?‘ Díval jsem se na něho a bylo mi z něj smutno,“ řekl Batthyány. „Tehdy jsem si uvědomil, že ani miliardáři zřejmě nemají nikdy dost,“ dodal.
Babiš tehdy narážel na to, že možnost nedanit korunové dluhopisy vznikla za éry ministra financí Miroslava Kalouska. Kličku v zákoně umožnilo v roce 2011 skutečně Kalouskovo ministerstvo financí. A hned poté se inspirovaly stovky dalších firem. Vedle Agrofertu byly mezi nimi třeba státní podnik ČD Cargo, holding Student Agency podnikatele Radima Jančury nebo realitní skupina CPI podnikatele Radovana Vítka.
Babiš prý pak po dalších rozepřích tehdejšímu libereckému primátorovi řekl: „Možné je všechno, snesu toho hodně, ale hlavně na mě neútočte.“
„Když je jeden na jednoho, tak je jako chlap velice slabý a jeho argumentace se omezuje pouze na slovo JÁ,“ řekl Batthyány, který Babiše znal z ostrých výměn názorů docela dobře.
Ostatní kolegové z ANO mu pak po jiskřivých debatách s Babišem domlouvali. „Tibore, my víme, že máš pravdu, ale nerej do něho takhle.“ Tak tohle mi říkali jiní primátoři za ANO po schůzích v Praze u Babiše. Měli z něho strach, nebo mi to tak alespoň připadalo,“ uvedl exprimátor.
Batthyány byl členem celostátního výboru ANO a zažil několik scén, z nichž bylo podle něho patrné, jak Babiš nezvládal několik funkcí, které získal. „Celostátní výbor se třeba měl sejít v jeden den v 17 hodin, ale začátek se neustále oddaloval. Babiš nestíhal. Nakonec přišel později a my začali jednat až v 19:30. Dvě a půl hodiny zbytečného čekání. Nemohli jsme ‚makat‘,“ řekl Batthyány.
Důrazem na slovo „makat“ narážel na zprofanované předvolební heslo ANO: „Nejsme jako politici, makáme.“
Ve straně Andreje Babiše podle exprimátora platilo: cesta do hrobu je, když máte jiný názor. „Ale já jsem se s ním nepáral. Mluvil jsem s ním vždy na rovinu a zcela upřímně, což přímo nesnášel. Jednou jsem mu během nějaké rozvleklé porady přede všemi řekl: ‚Šéfe, prosím vás, už mlátíme prázdnou slámu, můžeme se konečně zvednout a jít do prdele?‘ A on na to: ‚Batthyány, vy jste asociál,‘“ popsal exprimátor. „Z jeho úst to znělo obzvlášť humorně,“ poznamenal Batthyány.
„V ANO není a ani nikdy nebyla vnitrostranická opozice. Byl jsem naivní, když jsem lidem vykládal, že je Babiš poctivý. Lituji toho, že jsem do toho s ANO šel,“ dodal.
Později, někdy v září 2017, se Batthyány s Babišem potkal. „Navštívil jsem tehdy fotbal, abych podpořil liberecký klub. Přišel jsem na tribunu stadionu Slovan Liberec. Ten patří podnikateli Ludvíku Karlovi. A zřejmě v rámci předvolební kampaně se tam objevil i Andrej Babiš. Přišel tam, pokud si pamatuji dobře, s podnikatelem Pernerem. Ludvíku Karlovi jsem podal ruku, vždy jsem s ním měl korektní vztahy. Ale na Babiše jsem se jen podíval, zakroutil jsem přitom hlavou a ruku mu nepodal. Dal jsem mu najevo, že si ho nevážím,“ řekl mi Batthyány. „V ANO mi vždycky říkali ‚zlobivé dítě Batthyány‘,“ dodal.
Po odchodu z ANO měl podobně jako jeho kolega Marek Sekáč pocit, že je na něj vyvíjen zvýšený tlak. „Na magistrátu jsme se potýkali s problémy od finančního úřadu. Přišli na kontrolu, a ne jednu, žádné nedostatky však nenašli. Problémy mohly souviset s politikou. Ale taky nemusely. To vážně nevím,“ řekl exprimátor Liberce. „Ale každopádně si nedělejte iluze. Když se rozhodne zakleknout, tak zaklekne,“ dodal ve zjevné narážce na Andreje Babiše a jeho metody.
***
Jaroslav Kmenta je členem redakce časopisu Reportér. V červnu 2021 mu vyšla kniha Babišovo Palermo – 1.díl. Druhý díl vyjde na podzim 2021.
Projekt Babišovo Palermo mapuje politický život Andreje Babiše v letech 2014 až 2021. Přináší souhrn skutečných důvodů jeho vstupu do politiky a detaily fungování strany ANO. Na rozdíl od knihy Boss Babiš, která vyšla v roce 2017 a která se věnovala zejména zrodu oligarchy, jeho kontroverznímu podnikání a klientelismu, je Babišovo Palermo dramatickým popisem chyb a omylů v jeho politické kariéře. Je také o jeho metodách „zaklekávání a ojebávání“ a též o nových kmotrech ANO.