Ideolog Alexandr Dugin tvrdí, že Rusko mění za posledních 35 let již potřetí svou ideologii, ale tentokrát to bude konečně ta, která je pro zemi a národ vhodná. Už žádné vazby se Západem a žádný liberalismus.
Až do počátku 90. let byla podle Dugina ruská společnost „pod diktaturou marxismu-leninismu“, na kterém se všechno zakládalo: politika, ekonomika, věda, školství, právo. Obecně řečeno všechno. „Na počátku 90. let došlo k ideologickému převratu. K moci se dostali liberálové ze Západu (reformátoři). Byla nastolena liberální ideologická diktatura.“ Pak se dostal k moci Putin a „ideologickou diktaturu liberálů v první fázi nezrušil“, jen „požadoval zvážit suverenitu“.
Liberálové na to údajně reagovali dvojím způsobem, jedni „přímo za peníze liberálního Západu a na popud západních bezpečnostních služeb“ začali protestovat (pátá kolona), druzí se neodvážili s Putinem polemizovat, ale skrývali se a začali novou politiku tiše sabotovat (šestá kolona). Dugin tvrdí, že pátou kolonu se povedlo definitivně rozprášit a „začaly lehké čistky šesté“. Teď ale s válkou údajně přišel skutečný ideologický převrat a nastane nezvratný rozchod se Západem a „diktatura liberální ideologie skončila“.
Novou ideologií nemá být podle Dugina ani komunismus ani pravoslavná monarchie nebo fašismus, ale něco úplně nového.
„Musíme tedy oživit něco předzápadního, co má kořeny, co je základem ruské identity, ale promítnout to inovativně a kreativně do budoucnosti. Něco jako ruský vlastenecký imperiální futurismus. A nejdůležitější oporou jsou zde tradiční hodnoty, historické vzdělání, kurs na multipolární svět, teze o Rusku jako státu-civilizaci… Radikální deliberalizace, rozbití liberální diktatury… Tento obrat je nevyhnutelný a nezávisí na libovůli ani úřadů ani některých ideologických skupin. Suverénní Rusko musí mít suverénní ideologii. A o té se nediskutuje, ta se schvaluje jako první bolševické dekrety nebo privatizace 90. let,“ hlásá Alexandr Dugin.