Moje babička ráda používala z němčiny spatlané slovo „kamaráčoft“. Systém „já na bráchu, brácha na mě“, kdy si to nějaká partička u nějakého koryta hraje sama na sebe, a to nejčastěji prostřednictvím svých dlouholetých kamarádů. Vláda naší země se mění v jeden velký kamaráčoft, ale žijeme v postmoderní době, která rázně skončila s machistickou nadvládou mužů. Už se přidávají i dámy. Opravdu pěkný příklad jednání, které nelze považovat za úplně nezávislé, je zkouška, díky které paní televizní radní Lipovská získala svůj „velký doktorát“. Komisi, která paní Lipovskou na Masarykově universitě zkoušela, jmenovala oborová rada, které paní Lipovská dělala několik let předtím tajemnici. Ale skutečnost, že by s nima byla kamarádka, se nám nepodařilo doložit, takže o žádnej kamaráčoft určitě nešlo!
Nová paní televizní radní, ing. Hana Lipovská, Ph.D., je veřejně známá, má životopisy jak na serverech své Alma Mater – Masarykovy univerzity – tak v Databázi knih či na Wikipedii. A tak jsem se o ní dozvěděl něco, co mne zaujalo.
Sám sobě komisařem?
V letech 2016–2019 paní ing. Hana Lipovská, Ph.D., působila na Masarykově univerzitě jako tajemnice oborové komise pro obor Hospodářská politika a oborové rady pro program Hospodářská politika a správa. Uvádí to sama škola.
https://www.muni.cz/lide/370545-hana-lipovska/zivotopis
Nejen tam, ale i na dalších webech pak v jejím životopise najdeme, že získala titul Ph.D. – takzvaný velký doktorát, který uznávají i mimo ČR. Takže víme, že paní doktorka disertační práci úspěšně obhájila. A na serveru ČT v jejím životopise uvádějí, že v oboru Hospodářská politika. Potvrzuje to i sama Masarykova univerzita na svém webu. Disertační práce paní doktorky měla název „The Political Economy of Secession in Europe“. A také se na webu univerzity dočteme: „Upozornění: Závěrečná práce byla v souladu s § 47b zákona o vysokých školách skryta z důvodu překážky pro její zveřejnění do 25. 6. 2023. Odůvodnění: s ohledem na připravovanou budoucí publikaci souhlasím s utajením části dizertační práce.“
To celé mě velmi zaujalo. Jednak – když se nejedná o patent či něco podobného – není obvyklé práci utajovat. A za druhé – dělala tajemnici oborové komise, a v tom samém oboru skládala zkoušky? Opět jsem si vzpomněl na babičku, která také říkala „líná huba, holý neštěstí“. A poslal jsem na Masarykovu univerzitu otázky:
– Chápu dobře, že v roce 2020 paní doktorka obhájila disertační práci před komisí, se kterou předtím v letech 2016–2019 spolupracovala jako její tajemnice?
– Pokud moje hypotéza neplatí – mohli byste vysvětlit, jak se dění událo v realitě?
– Pokud moje hypotéza platí a paní doktorka obhajovala svou disertační práci před kolegy, se kterými léta blízce spolupracovala – neměli jste obavy, že by komise mohla být směrem k paní doktorce jako k dobré známé ne úplně objektivní a lidově řečeno „nadržovat“?
– Z jakého důvodu podléhá její disertační práce utajení?
Kolumbovo vejce, Masarykova komise
Když přišla – promptně, děkuji – ze školy odpověď, nejprve jsem přesně nevěděl, zda si ze mě nedělají srandu. Ale nejspíše to mysleli vážně. I Kryštof Kolumbus to jistě myslel vážně, když při diskusi o stoji vajíčka na špičce tu špičku jednoduše nakřápl. Tisková mluvčí Masarykovy univerzity podobně nakřápla mě i s mými otázkami:
„Ing. Hana Lipovská, Ph.D., úspěšně absolvovala doktorské studium v programu Hospodářská politika na Ekonomicko-správní fakultě a obhájila disertační práci na téma Politická ekonomie secese v Evropě v roce 2020. Zkušební komise pro obhajobu závěrečné práce je jmenována děkanem na návrh oborové rady, viz čl. 34. Studijní a zkušební řád Masarykovy univerzity. Tedy zkušební komise není totéž co oborová komise (nově oborová rada). Pro omezení zveřejnění disertační práce existuje důvod dle zákona o vysokých školách a Studijního a zkušebního řádu Masarykovy univerzity. V případě Hany Lipovské je důvodem skrytí práce ochrana autorských a majetkových práv nakladatelství Routledge, u kterého autorka práci vydala jako knihu. Fyzický výtisk závěrečné práce byl naší fakultou odeslán na MŠMT.“ Ing. Marie Krulová, vedoucí oddělení vnějších vztahů
Je to bližší pohádce o chytré horákyni, nebo by bylo vhodnější použít nějakou terminologii z vojenství? Pokud tu armádní – tak paní mluvčí odpověděla, že zkouška proběhla podobně, jako se vede „war by proxy“. Válčí za vás někdo jinej. Když Sovětský svaz okupoval Afghánistán, tak – by proxy – americké zájmy hájila ne americká armáda, ale tamní opoziční skupiny financované a vyzbrojované Američany. Od chvíle, když začala válka nízké intenzity na Ukrajině, tak tam za Putina by proxy válčí Wagnerovci – privátní kontraktoři, soukromá armáda žoldnéřů, jejíž majitel je blízký Putinovi. Ne ruská armáda, to by moc bilo do očí.
A mají to na papírech!
Stran utajení disertační práce? Já popravdě nevím. Hledal jsem knihy paní doktorky po knihkupectvích a nalezl jen titul „Aby bylo jasno aneb Vrátí se Marx a Lenin?“ Autory ovšem není jen paní Lipovská, ta je až druhá, prvním autorem knihy je paní Jana Bobošíková. O díle se v Databázi knih dočteme ve čtenářském hodnocení: „Směsice nesourodých textů, plná argumentačních faulů a manipulací. Už nejsem na škole, abych kontroloval a křížově ověřoval každý názor prezentovaný jako fakt. Dámy, když rozebíraly a kritizovaly přísná, až drakonická opatření, neznaly ani jedna pozadí, o modelování epidemie nemluvě. Srovnání SARS, MERS a Španělské chřipky s dopady na ekonomiku vs Covid a pár tisíc mrtvých (ve světě) – tady kniha ve srovnání s venkovní realitou působí jako sci-fi. Ne nadarmo se říká, že ekonom je člověk, jenž Vám zítra vysvětlí, proč jeho včerejší předpověď nevyšla. O zákulisí mediálních her radši nemluvit. Bobo své ponížení v ČT ani po 20 letech nerozdýchala a z textu trčí na všechny strany mindrák. Ne všechny texty jsou slabé, s některými vývody by občas šlo souhlasit, ale ten extrémně pravicový konzervatismus…“ Tak za to by asi velký doktorát nedali. Teprve po delším hledání nacházím knihu, která vyšla v angličtině pod trochu změněným názvem: „The Political Economy of Independence in Europe“. A já opravdu nevím. Je skutečnost, že nějaká diplomová či dizertační práce vyšla jako kniha, dostatečně legitimním důvodem k tomu, aby nebyla na serveru univerzity veřejnosti přístupná? Anebo pro plnou veřejnou kontrolu by měl jít komerční zájem stranou, a pokud se práce na škole obhájí, tak ji škola zveřejní bez ohledu na komerční zájmy autora? Prostě nevím.
Stran zkoušky a všech komisí je to čistší. Mluvčí Masarykovy univerzity mi v dopise nelhala, když se odvolávala na normy. Skutečně ty paragrafy na jejich univerzitě existují. Článek 34 – „Zkušební komise“ – říká: „Státní doktorská zkouška se koná před komisí pro státní doktorské zkoušky. Obhajoba disertační práce se koná před komisí pro obhajoby disertačních prací. Členy komise jsou vždy profesoři a docenti jmenovaní děkanem na návrh oborové rady, případně i další odborníci jmenovaní děkanem na návrh oborové rady a po schválení vědeckou radou fakulty. Předsedu komise jmenuje na návrh oborové rady rektor. Předseda a členové komise mohou být odvoláni orgánem, který je jmenoval, a to z jeho vlastního rozhodnutí nebo na základě návrhu oborové rady.“
Stran komise, která paní Lipovskou zkoušela – toho podstatnějšího z mého dotazu – je to horší. Tam vím zcela přesně. Paní doktorku Lipovskou nevyzkoušela komise složená z jejích bývalých kolegů z oborové rady, to by moc bilo do očí. Paní Lipovskou oborová rada „by proxy“ vyzkoušela prostřednictvím zkušební komise, kterou sama jmenovala. A ve které může navrhnout odvolání předsedy zkušební komise i jejích členů. Ano – přesně takové sociální vazby nazývala moje babička tím slůvkem kamaráčoft.
Taková normální babišárna
Celý příběh s komisí připomíná mnohem větší a závažnější story, dění kolem deníku MF Dnes. Jak všichni víme, deník NENÍ pana velkouzenáře Babiše, neboť jej svěřil fondu a nemá tam vůbec, vůbec, ale vůbec žádný vliv. Ve svěřenském fondu – se kterým nemá pan Babiš samozřejmě nic společného – se angažuje paní Monika Babišová, která panu Babišovi o dění ve fondu, natož v mediální skupině vůbec, vůbec, ale vůbec nic neřekne. A tak v těch novinách nemá pan premiér vůbec, vůbec, ale vůbec žádný vliv. Podobně paní Lipovská obhájila titul před zkušební komisí, která nemá vůbec nic společného s oborovou radou, kde paní Lipovská léta působila. Až na to, že tu komisi ona oborová rada jmenovala.
Z výše psaného tedy soudím, že do nového režimu, který zde buduje Andrej Babiš s Milošem Zemanem, je paní Lipovská do televizní rady i kamkoliv jinam optimální členkou. Zjevně patří do party. A má navíc podobnou komunikační strategii s médii jako pan premiér Babiš, totiž „na**at jako“. První, na koho jsem se obrátil s prosbou o odpovědi k tomuto článku, samozřejmě byla sama paní Lipovská. Přestože zastává veřejnou funkci, přestože je radní veřejnoprávní televize a přestože i já se cítím být veřejností, neuráčila se paní Lipovská na moje otázky jakkoliv zareagovat.