Dopravní odbor městské části Praha 1 obvinil někdejší disidenty a občanské aktivisty Jiřího Gruntoráda a Johna Boka, že se dopustili „neoprávněného záboru“ a nezákonně postavili stanový přístřešek před Strakovou akademií. Bylo to v době jejich protestu kvůli nízkým důchodům pro účastníky protikomunistického odboje.
Spolek Šalomoun zmiňuje dokument, který úředníci vytvořili, a tvrdí, že disidenti nic nepostavili a celá záležitost je nesmyslná.
Jiří Gruntorád a John Bok se podle příkazu Úřadu městské části Praha 1, odboru dopravy, „uznávají vinnými, že úmyslně a s vědomím, že poruší ustanovení § 25 odst. 1) zák. č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, tak, že ode dne 19.11.2023 do 21.11.2023 bez souhlasu silničního správního úřadu v Městské části Praha 1, na komunikaci-chodníku p.č. 1024 k.ú. Malá Strana před objektem Úřadu vlády České republiky v Praze 1, nábřeží Eduarda Beneše 128/4, společně s Jiřím Gruntorádem, postavili stanový přístřešek jako ochranu před nepřízní počasí. Velikost neoprávněného záboru 4 m2″.
„V případě Jiřího Gruntoráda a Johna Boka se jedná o zcela nepravdivý výrok, protože ani jeden z nich nic nepostavil. Je objektivní pravdou, že stan přinesl nejmenovaný bývalý člen vlády ČR, ale faktické postavení provedly osoby zcela jiné než obvinění,“ píše spolek.
Navíc oním takzvaným „nezákonným postavením stanu“, který postavil někdo jiný, nebyl nijak ohrožen zájem společnosti a nejedná se o „společensky škodlivý“ protiprávní čin, takže k naplnění materiální stránky přestupku ani nedošlo. Legrační je i to, co nakonec orgán z celé věci vyvodil. „Jelikož není pochybnosti o tom, že se John BOK dopustil přestupku, ale vzhledem ke způsobu spáchání a zejména s jeho vstřícným přístupem a poklidným průběhem, se rozhodl správní orgán bez dalšího řízení vydat tento příkaz o napomenutí a to v souladu s ust. § 150 odst. 1, zák. č. 500/2004 Sb. správní řád,“ dozvídáme se.
Takže Gruntorád a Bok nebudou trestáni za to, že prý postavili stan, který nepostavili, a budou jen napomenuti, protože se nic nestalo. To muselo dát příšernou práci. Přitom taková blbost, že?
Pak tady máme ještě jednoho táborníka před Úřadem vlády. „Aktivista Ondřej Thor táboří na parkovišti před úřadem vlády tři měsíce a chce tam zůstat do demise vlády. Svoje tábořiště označil za petiční stánek a sbírá na něm podpisy svých příznivců, čímž jeho činnost spadá pod zákon o právu petičním. ‚Petiční právo je u nás pojaté dost široce a podle zjištění, s kterými policie pracuje, tenhle stánek podmínky splňuje,‘ uvedl k tomu začátkem srpna na sociálních sítích ministr vnitra Vít Rakušan (STAN),“ dozvěděli jsme se v létě.
Na Thora byly tehdy uvaleny dvě pokuty za neoprávněné parkování, ale jinak mu do jeho táboření nikdo nemluvil. K estetice místa přitom výskyt tohoto člověka nijak nepřispívá. Zdá se, že „nová totalita“ nějak není to, co bývala stará totalita z doby Gruntoráda a Boka. Za premiérování soudruha Štrougala by nějaký petiční stánek nestačil nikdo na tom místě ani vyndat.
Také máme mnoho „nových disidentů“, co se tváří jako pronásledované a umlčované bytosti, aniž by na většinu z nich zatím dopadla ruka zákona třeba za popírání a omlouvání ruských válečných zločinů a zločinů proti lidskosti spáchaných na Ukrajině.
Vysvětlit si horlivost pražských úředníků je obtížné. Jedině snad, že by si někdo stěžoval, a oni to řešit musili. Pak by ale aspoň měli přesně popsat, co se stalo. Teď už tedy jen zbývá buď se dát do pátrání po skutečných stavitelích stanu, nebo se na to vykašlat. Doporučujeme to druhé. S tím, že to se mělo udělat rovnou.
(Citace bez jazykových úprav, pozn. red.)