Případ Bulharska napověděl, co asi řekne Evropská komise na šílený nápad lobby českých agrárních baronů, kteří hodlají diskriminovat na trhu zahraniční potraviny jen proto, aby mohli bez námahy prodávat a zdražit vlastní výrobky.
Prodávat nevalný hermelín za cenu půldruhého cammembertu z Normandie, potažmo párky s minimálním podílem masa za cenu německých s chráněným označením původu a bez drcených kostních částic, aniž by česká mlékárna či masokombinát hnuly prstem. Tak si lze představit sen lobby českých velkostatků socialistického typu. Jaké z něj bude probuzení, to už ukázala studená sprcha Evropské komise v podobě formálního upozornění Bulharsku, jehož agrobaronům se rovněž zachtělo tržního mikroklimatu pro jejich nevalný tovar.
Evropská komise v předminulém týdnu vyzvala předmětnou balkánskou zemi, aby upustila od diskriminačních opatření nutících maloobchodní prodejce favorizovat potraviny domácích výrobců. Zmíněný bulharský zákon požaduje po prodejcích, aby upřednostňovali potraviny domácího původu jako mléko, ryby, chlazené maso a vejce, med, ovoce i zeleninu a aby nakupovali 90 procent mléka a mléčných výrobků u domácích výrobců. V regálech jim pak mají vyhrazovat výhodnější, lépe viditelná místa.
„Takováto povinnost omezuje volný pohyb zboží obsažený v článku 34 Smlouvy o fungování Evropské unie (TFEU) tím, že zajišťuje výhodnější marketingové podmínky domácím výrobcům a diskriminuje podobné výrobky z dovozu,“ konstatuje Komise ve své výzvě. Jak také připomíná, Bulharsko kromě toho omezuje svobodnou volbu prodejců sestavovat sortiment zboží a vystavovat je podle vlastního uvážení.
„Podobná omezení jsou ospravedlnitelná pouze naléhavými důvody obecného zájmu, jako je zdraví veřejnosti,“ konstatuje dále EK a zdůrazňuje, že zvláště s ohledem na mimořádné okolnosti vyvolané zdravotní krizí a oslabením ekonomik zemí EU je třeba chránit volný pohyb zboží. „Neospravedlněné překážky mohou podrýt naše společné snažení o volný a efektivní pohyb zboží napříč EU a naši schopnost čelit této bezprecedentní krizi,“ stojí dále v dokumentu. Bulharsku Komise nechala měsíční lhůtu na odpověď. Pokud v té době nedá uspokojivé vysvětlení, může mu EK poslat odůvodněné stanovisko.