Rada vysokých škol a Česká konference rektorů pracují kvůli stoupajícím cenám energií na krizovém scénáři pro úpravu akademického roku na vysokých školách. Ten však prozatím nemá konkrétní podobu. Období do konce roku 2022 by se však neměl týkat, řekl deníku FORUM 24 předseda Rady vysokých škol Milan Pospíšil. Podle něj se nyní čeká na rozhodnutí vlády o zastropování cen energií.
Na konci srpna médii proběhla zpráva o přípravě krizového scénáře pro vysoké školy, jelikož v důsledku vzrůstajících cen energií nebudou mít prostředky na zajištění provozu. Část zimního semestru by musela proběhnout distančně a akademický rok by byl prodloužen do července.
„V roce 2021 jsme zaplatili za elektřinu 81,5 milionu korun, přičemž na letošní rok vychází odhad na částku 201 milionů korun. Predikce cen pro příští kalendářní rok hovoří v případě plateb za elektřinu dokonce o 543 milionech,“ popsal minulý měsíc deníku MF DNES mluvčí Masarykovy univerzity v Brně Radim Sajbot.
Předseda Rady vysokých škol Milan Pospíšil deníku FORUM 24 řekl, že by provoz vysokých škol měl být do konce roku zajištěn. „Na letošní rok jsme dostali přidáno miliardu, takže se to nějak pokryje. Problém je ten další rok, na ten se budeme zaměřovat,“ prohlásil Pospíšil s tím, že vysoké školy nebudou schopny pětimiliardový meziroční nárůst cen energií pokrýt.
Distanční výuka na vysokých školách je podle Pospíšila brána jako krajní řešení, které by v zimním semestru nemělo nastat. „Zavedení distanční výuky, jak říkali rektoři, je poslední možný krok,“ řekl. „Technicky víme, že jsme schopni to zvládnou, ale nedělá to dobrotu. Samozřejmě kvalita absolventů se pak projeví. Takže to je naprosto krajní řešení,“ vysvětlil Pospíšil.
Krizový scénář v tuto chvíli podle něj nemá konkrétní podobu. „Zahájení akademického roku je 6. října, takže do té doby se ještě něco bude dít. Samozřejmě každá z vysokých škol si dělá nějaký vlastní scénář,“ přiblížil Pospíšil. „Je to na jednání s vládou. Vysoké školy se budou také aktivně podílet a budou se snažit šetřit,“ doplnil šéf Rady vysokých škol.
O řešení situace podle svých slov jedná s ministrem školství Vladimírem Balašem (STAN), jeho náměstkyní pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Radkou Wildovou, předsedou České konference rektorů Martinem Barešem, premiérem Petrem Fialou (ODS), ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) nebo ministryní pro vědu, výzkum a inovace Helenou Langšádlovou (TOP 09).