Ruské úřady by chtěly, aby děti vojáků padlých při ruském tažení na Ukrajině věděly, že smrt rodiče pro ně měla i nějaký přínos. Třeba si uvědomit, že se díky tomu dostaly k bydlení, píše web Govorit NeMoskva.
V tomto duchu se vyjádřili i gubernátor Primorské oblasti a dětská ombudsmanka Maria Lvová-Belová.
„Máme určitou tendenci – všichni jsme se zabývali asociálními rodinami: jak zbavováním práv, tak i poskytováním bydlení sirotkům. A děti účastníků SVO (speciální vojenské operace, pozn. red.) nejsou zahrnuty do kategorie sirotků, kterým jsou přidělovány finanční prostředky z federálního rozpočtu na bydlení… Ano, existuje vojenská hypotéka, ale mluvíme o dětech, potřebujeme, aby dítě pochopilo: ano, můj otec vykonal hrdinský čin, zemřel, ale díky jeho hrdinskému činu mám byt, bydlím. To dělá děti vlastenecky naladěnými,“ citují místní média projev Olega Kožemjaka na zahájení fóra Rodina na prvním místě: účinný systém prevence opuštěných dětí.
„Bohužel, když otec zemře nebo se stane invalidním, matka je v těžkém emocionálním stavu, takže v tuto chvíli potřebují podporu a to, co děláme, by se mělo rozšířit i na rodiny účastníků speciální vojenské operace,“ souhlasila dětská ombudsmanka Ruské federace Maria Lvová-Belová, která byla rovněž přítomna zahájení fóra. (Na Lvovou-Belovou byl vydán mezinárodní zatykač za její podíl na únosech ukrajinských dětí do Ruska.)
Již dříve byl v Primorském kraji přijat regionální zákon, podle kterého by měly být dětem zemřelých účastníků „speciální vojenské operace“, tedy invaze na Ukrajinu, poskytnuty byty, a to i těm, které se narodily po smrti otce.
Odhady naznačují, že asi dvě procenta všech ruských mužů ve věkové kategorii 20 až 50 let mohla být v krvavé válce na Ukrajině zabita nebo vážně zraněna. Nejvíce padlých spadá do skupiny 35 až 39 let, těch padlo od února 2022 do června 2024 přibližně 27 000. Podle Institutu pro výzkum války ISW jsou ruské ztráty přibližně 20 000 mrtvých a raněných měsíčně.