Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) minulý týden řekl, že rodičům nebude hrozit postih, když budou používat fyzické tresty na dětech. Nepřípustnost fyzických trestů by přitom měla být součástí novely občanského zákoníku, kterou chystá ministerstvo spravedlnosti. Jeho výrok rychle vyvolal na sociální síti debatu. Podle odborníků jsou fyzické tresty a „výchovné násilí“ nepřípustné.
Ministr ve čtvrtek řekl, že rodičům, kteří i přes uzákonění nepřípustnosti fyzických trestů budou vychovávat děti výpraskem, nejspíš nebude hrozit postih. V chystané novele by se měl objevit sice výčet toho, co by se potomkům dělat nemělo, ale bez následné kriminalizace. Podle něj je potřeba odlišovat výchovu od domácího násilí.
Ustanovení o nepřípustnosti fyzických trestů by měla obsahovat novela občanského zákoníku, kterou připravuje ministerstvo spravedlnosti. S uzákoněním nepřípustnosti bití dětí počítá plán prevence domácího násilí s opatřeními do roku 2026, který ve středu schválila vláda.
Jurečkova slova rozpoutala na sociální síti debatu. Kritizovali ho především odborníci na problematiku domácího násilí, mezi nimi například advokátka Lucie Hrdá.
„Já nechci smrskávat debatu o násilí na dětech na plácnuti přes ruku, ale ministr, pod něhož spadá mj. OSPOD, tohle fakt nemůže vypustit z úst. Opakovaně. A pak se fotit s neziskovkami, co bojují proti DN (domácímu násilí, pozn. red.) v rámci PR aktivit,“ uvedla spoluzakladatelka iniciativy Pod svícnem Michaela Studená.
„Dítě není koberec. Dobré známky z něj nevymlátíte. O víkendu jsme se dotkli fyzických trestů a jejich možného zákazu a… otevřelo se peklo. Spousta z vás nám psala své hrozné zkušenosti s „výchovným“ mlácením. Ne každý rodič zná „tu správnou“ míru. Ponižování není výchova,“ napsala potom iniciativa.
Fyzické tresty jsou podle mezinárodního serveru na podporu ukončení fyzického trestání právně zakázány v 65 zemích a dalších 27 zemí deklarovalo, že se k nim připojí a také uzákoní nepřijatelnost fyzických trestů ve školách, v domácím prostředí, v institucích nebo zařízeních denní péče. Česká republika se zavázala ukotvit tato opatření v zákoně v roce 2007, ale dosud se tak nestalo.
Fyzické tresty přitom podle studií mají negativní dopad na vývoj člověka. Podle výzkumu odborníků z Psychiatrické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice navíc tento typ trestu mezi Čechy převládá.