Divadelníci z Husy na provázku dnes v podvečer vyvěsili na brněnském hradě Špilberku červené trenýrky. Vyjádřili tak solidaritu skupině Ztohoven, jejíž tři členové čelí obžalobě z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci, protože loni na Pražském hradě vyměnili prezidentskou standartu právě za červené trenýrky.
Husa na provázku věnuje Ztohoven celou příští sezonu. „Česká společnost je znovu v důležité době, buď začneme různé věci zakazovat, řešit silou, anebo – což je naše představa – je budeme řešit v demokratickém dialogu,“ řekl dnes novinářům umělecký šéf Husy na provázku Vladimír Morávek.
Na příští sezonu chystá Morávek minioperu Včera jsme to spustili. Chce na jeviště převést zhudebněný trestní spis v kauze Ztohoven, včetně autentických formulací, jež jsou podle Moravka na jednu stranu směšné, zároveň z nich jde strach.
Brněnské muzeum s instalací trenýrek souhlasilo
Akci na Pražském hradě provedli Ztohoven loni na podzim. O standartě původně tvrdili, že uletěla, podle aktuálních informací ji ale rozstříhali na 1152 kousků, které rozdávají. Jeden kus míří i do Brna. „Dneska večer bude ústřižek standarty s námi při představení Balada pro banditu,“ řekl Morávek. Akci s trenýrkami na Špilberku divadelníci provedli s vědomím Muzea města Brna, které hrad spravuje. Brněnský prapor při tom ponechali na stožáru.
Případem Ztohoven se začne ve středu zabývat soud. Trojici umělců hrozí až tři roky vězení. Podle divadelníků však šlo o výstřední umělecký čin, nikoliv výtržnictví.
Inscenace Včera jsme to spustili se v říjnu stane součástí festivalu Málo bylo Havla!, který připomene nedožité osmdesátiny Václava Havla. Husa na provázku nastuduje také jeho autorský text Zítra to spustíme.