Na nádvoří Základní školy B. Hrabala má od neděle 4. září netradiční pomník Jindřiška Nováková, nejmladší zavražděná pomocnice výsadku Anthropoid, která 27. května 1942 odvezla zakrvácené kolo Jana Kubiše. I proto byl památník nazván Dívka s kolem a okolo kola se točí všechny jeho prvky.
Autorem památníku je Lukáš Wagner, který vytvořil objekt složený z mnoha obručí, mezi nimiž jsou nataženy dráty, takže každá zvlášť připomíná kolo bicyklu, ale dohromady vytvářejí velkou kouli, na jejímž vrcholu sedí ze železa vyrobený obrys dívky vztahující nataženou ruku k nebesům. Pod touto koulí jsou umístěny hrací prvky pro děti, které využívají motivy kola jinak – mají v sobě integrovaná řídítka či cyklistické sedačky. Celý projekt včetně hracích prvků vyšel podle radnice Prahy 8 na dva miliony korun.
„Dílo představuje kontrast mezi statečností čtrnáctileté dívky a zrůdným násilím německých fašistů,“ uvedl při slavnostním odhalení památníku starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS). Kromě něj vystoupil i autor Lukáš Wagner, badatel Jaroslav Čvančara, ředitel Oblastního muzea Praha-východ Vlastislav Janík a spisovatel a ředitel Nakladatelství Academia Jiří Padevět, kteří se problematice heydrichiády a dění okolo Anthropoidu dlouhodobě věnují.
Oficiální odhalení bylo doprovázeno vystoupením dětí ze školy Na Korábě a Foestrova komorního pěveckého sdružení.
Památník je v těsném sousedství pamětní desky připomínající, že Jindřiška Nováková právě do této školy chodila. Celá rodina Novákových byla zatčena 9. července 1942 a vězněna v Praze na Karlově náměstí, kde byli všichni podrobováni krutým výslechům, posléze skončili na Pankráci a nakonec v Malé pevnosti Terezín. Nacistický soud je 29. září 1942 v nepřítomnosti odsoudil k trestu smrti, a to včetně čtrnáctileté Jindřišky, což odporovalo i tehdy platným německým zákonům. Dne 22. října 1942 byli deportováni do Mauthausenu a zde o dva dny později zavražděni střelou do týlu. Jindřišku kulka zasáhla ve 12.30.