Alexandr Volfovič, státní tajemník Rady bezpečnosti Běloruska, navrhl vrátit se k odvádění vysokoškolských studentů do armády. Řekl to na schůzce s rektory a prorektory pro ideologickou práci tamních vysokých škol.
„Ministr školství navrhl pohovořit si o aktuálním stavu věcí, zahraničněpolitické situaci, rizicích a výzvách ve vztahu k naší národní bezpečnosti. Dnes po celém světě probíhá boj o mladé mysli, o mladé lidi. A co do nich investujeme, jak se říká, sklízíme,“ prohlásil Volfovič na schůzce.
Během svého vystoupení vznesl na rektory požadavek, aby „zvážili návrhy, jak školit studenty na vojenských katedrách“, ale hlavně, jak se vysoké školy dívají na možnost odvádět studenty do armády, jako tomu bylo v minulosti v Sovětském svazu.
Podle Volfoviče se totiž student po absolvování vojny vrátí ke studiu „jako již zralý člověk a dívky se na něj budou dívat jinak“. Navíc školy budou moci snížit počet hodin výuky na vojenských katedrách.
Studenti byli v Sovětském svazu odváděni do armády v letech 1982 až 1989, tedy v době, kdy Sovětský svaz rozpoutal a vedl krvavou válku v Afghánistánu. Nasazení studentů tehdy pomohlo „vyřešit“ problémy s nedostatkem branců.
V Bělorusku je podle vojenských expertů v posledních měsících jasně patrná militarizace společnosti a země provádí množství vojenských cvičení i za účasti ruských jednotek. S Putinem se navíc samozvaný prezident Lukašenko dohodnul na umístění taktických jaderných zbraní na území Běloruska i na „ochraně za pomoci ruských jednotek, pokud by Bělorusko bylo napadeno“.