V Dolní sněmovně britského parlamentu se večer očekává rozhodující bitva o budoucnost Spojeného království. Poslanci budou znovu jednat o podobě odchodu z Evropské unie, pro který se Britové vyslovili v referendu z roku 2016. Odtržení je naplánováno na 29. března.
Parlament odmítl „rozvodovou“ dohodu, kterou s Evropskou unií vyjednala premiérka Theresa Mayová. Ministerská předsedkyně minulé pondělí oznámila, že bude nadále usilovat o spořádaný brexit za podmínek dohodnutých s Bruselem. Podporu pro brexitovou dohodu chce zajistit vyjednáním dalších ústupků ohledně takzvané irské pojistky.
[ctete postid=“232598″ title=“Mayová potichu řekla, že divoký brexit nedopustí. Tisk spekuluje o stanném právu“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/04/aaa-19-385×230.jpg“ excerpt=“Theresa Mayová měla v okruhu svých nejbližších spolupracovníků prohlásit, že “ permalink=“http://forum24.cz/mayova-potichu-rekla-ze-divoky-brexit-nedopusti-tisk-spekuluje-o-stannem-pravu/“]232598[/ctete]
Parlament bude hlasovat také o alternativních plánech dalšího postupu, které předkládají jednotliví poslanci. Některé z nich by mohly přinutit Mayovou i k odkladu brexitu. Samotná vláda předkládá neutrální návrh usnesení, podle kterého poslanci „zvážili“ vyjádření premiérky o dalším postupu. Klíčové tak proto budou právě pozměňovací návrhy.
Britské ministerstvo vnitra mezitím odtajnilo plán, podle kterého Londýn v případě divokého brexitu ukončí volný pohyb osob pro občany zbývajících členských zemí EU. Opatření se dotkne i Švýcarska a států Evropského hospodářského prostoru, který spolu se zeměmi EU tvoří také Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Pro pobyty delší než tři měsíce si cizinci z těchto zemí budou muset vyřídit přechodný pobyt.