Češi zřejmě nejsou tak přesvědčení ateisté, jak se o nich tvrdí. Více než polovina obyvatel se někdy modlila vlastními slovy a dvě třetiny populace považují některá z desatera božích přikázání za významná i pro současnost. Vyplývá to z nezávislého celorepublikového průzkumu, který ČTK poskytla agentura Proximity. Ukázal také, že velká část obyvatelstva nemá jasnou představu o financování církví. To se prý odráží i v nejednotném názoru na církevní restituce.
Průzkum vznikl v rámci celosvětového průzkumu religiozity agenturami Proximity, člena celosvětové sítě BBDO, a výzkumnou agenturou Ipsos. Podle manažerky Moniky Vývodové je ve svém rozsahu ojedinělý a uskutečnil se poprvé. Napříč republikou byli na přelomu dubna a května osloveni lidé starší 18 let, tazatelé provedli 1020 rozhovorů.
Ateismus jako vědecký názor podle zjištění zastává čtvrtina obyvatel České republiky, nicméně více než polovina populace chápe křesťanství jako pevnou součást evropské kultury. Bibli nikdy nečetly tři čtvrtiny Čechů.
Vlastními slovy se někdy modlilo 52 procent populace, přičemž modlitbu Otče náš znají dvě pětiny populace, i když se ji nemodlí běžně. To, že se lidé neřadí k církvi nebo nevyznávají víru, jim podle průzkumu nebrání v tom, aby se v důležitých životních situacích obraceli s prosbami k Bohu. Necelá polovina populace zavítá do kostela aspoň jednou za rok, více než polovina navštěvuje vánoční nebo velikonoční mše a 31 procent zajímají církevní památky a architektura. Jen 29 procent dotázaných chodí do kostela kvůli vyznání.
Za nejvýznamnější v tuzemsku považují Češi katolickou církev, téměř čtvrtina už slyšela o papeži Františkovi a hodnotí jej pozitivně. Více než 60 procent obyvatel je podle průzkumu přesvědčeno, že jsou aktivity katolíků pro společnost přínosné. Dotázaní například oceňují péči o staré a nemocné, charitu a na významné místo řadili i duchovní oporu. Navracení majetku církvím se však s pochopením veřejnosti nesetkalo.
„Kuriózní je, že 55 procent obyvatel počítá s tím, že v budoucnu si církve budou financovat samy svou hospodářskou činnost,“ uvedla agentura. Pouze 19 procent je přesvědčeno, že by se stát měl na financování podílet.
Až 93 procent lidí, kteří znají desatero, si vybavilo nejznámější přikázání „nepokradeš“. Hned po něm následovalo „nesesmilníš“ a „nezabiješ“. Z průzkumu také vyplynulo, že 30 procent obyvatel si myslí, že posmrtný život neexistuje. Pouze 11 procent lidí věří v posmrtný život, a sedm procent v reinkarnaci, ale nikoli v nebe či peklo. Ani v to oproti celosvětovému průměru tak často nevěří. Častěji podle průzkumu myslí, že člověk přestane existovat.
Zpravodajství
14. 10. 2015
Karel Dolejší: Nášlapné miny na Ukrajině. Bidenův „smrtelný hřích“ vůči pacifistickému náboženství
Karel Dolejší: Nášlapné miny na Ukrajině. Bidenův „smrtelný hřích“ vůči pacifistickému náboženství
KOMENTÁŘ / Končící Bidenova administrativa ve snaze zbrzdit ruskou ofenzívu rozhodla o dodávce nášlapných min na Ukrajinu. Západní aktivisté reagují hystericky a viní Bidena z toho, že…
Komentáře
Karel Dolejší