Situace se mění každým dnem, PES nefunguje, občané čekají, jak se zachová vláda a co jim zase zakáže. K tomu vystupují někteří ministři s radami, které zní jako ze špatného vtipu. Jejich cíl je jediný, přimět občany, aby napravili škody, které bezradný vládní kabinet napáchal.
Zatímco někteří podnikatelé se propadají do stále větší beznaděje a občanům definitivně dochází trpělivost, vláda stále vymýšlí hlouposti. Nejenže systém, který měl veřejnosti jasně říkat, za jakých okolností se bude zakazovat či rozvolňovat, nefunguje. Takzvaný PES se stal špatným sluhou i těch, kteří ho měli mít na “vodítku”.
Zpočátku se zdálo, že bude velmi jednoduché určit, jaký stupeň je právě třeba nastolit. Při prvním rozvolnění to dokonce vypadalo, že onen nový systém skutečně bude ku prospěchu a lidem pomůže. Brzy se ovšem ukázalo, že jako obvykle vláda spustila cosi, co absolutně nejde používat, přidělává to problémy a nikdo tomu nerozumí.
Při rušení některých opatření totiž asi nikdo nepřemýšlel nad tím, že PES bude nejen povolovat, ale především zakazovat. Někteří lidé se totiž prostě chovají jako utržení ze řetězu, což se posléze ukáže na číslech, která určují, v jakém stupni PES zrovna štěká svá nařízení a zákazy. Když se tedy z trojky opět stala čtyřka, nikdo se neměl k tomu veřejnosti oznámit, že je opět čas si odepřít mnoho kratochvílí a podnikatelům vzkázat, že se mají chystat na možný bankrot.
Místo toho, aby se už konečně vláda zachovala rozumně a důvěryhodně, opět rozjela frašku plnou nesmyslných nápadů a popírání svých vlastních výroků. K tomu se tentokrát ještě někteří ministři rozhodli, že se pokusí část odpovědnosti za dramatický stav v ekonomické i zdravotní sféře přehodit na občany.
S prvním neuvěřitelným nápadem přišla Alena Schillerová. Ministryně financí, pod jejímž vedením se státní kasa vyprazdňuje neuvěřitelnou rychlostí, nabídla státní dluhopisy. Ne však jako způsob, kterým můžete pomoci své vlasti v momentě, kdy to potřebuje. Schillerová Dluhopis Republiky představila jako tip na vánoční dárek pro děti.
Pro dědečka a babičku zase ministr zdravotnictví Blatný doporučuje zakoupit respirátor. Zcela vážně a bez náznaku studu. Přitom právě o seniory by se nyní měl stát postarat. Místo kupování si hlasů rouškovným a vlakem zdarma má zajistit, aby měli starší spoluobčané alespoň nárok na ochranné prostředky.
Je ovšem jednodušší zaúkolovat rodiny, aby se o své prarodiče postaraly a neobtěžovaly stát s požadavkem o jakoukoliv pomoc. Ta je sice častým tématem mediálních výstupů Andreje Babiše a členů jeho kabinetu, ale realita je jiná. Vždyť i získání kompenzačního “bonusu” je doprovázeno vyšetřováním, zda si vůbec příspěvek od státu zasloužíte. Zároveň je také jasně připomenuto, abyste si rozmysleli, zda skutečně chcete o tento “bonus” žádat. Už chybí jen poznámka, že pokud si ho nezasloužíte, skončíte ve vězení.
Stát prostě selhává všude, kde může. Příkladem budiž i sbírka “Sestřičky sestřičkám”, kterou pořádá FTV Prima. V zemi, kde se o důležité pracovnice ve zdravotnictví nedokáže postarat stát a musí se pro ně vybírat peníze v komerční televizi, je něco hodně špatně. A bude to tak do té doby, kdy se něco radikálně nezmění. Třeba vláda. Ta totiž může za veškerý zmatek, krachující podnikatele, zdravotníky na pokraji sil i nevraživost a agresivitu mezi lidmi.