ANALÝZA / Strany koalice SPOLU stále řeší, jak budou postupovat před volbami do Evropského parlamentu. Na stole je přitom hned několik variant. Jednou z nich je spolupráce na půdorysu vládní koalice. Další je spolupráce pouze mezi KDU-ČSL a TOP 09. Jednou z možností je také koalice s hnutím STAN. Jazýčkem na pomyslných vahách bude to, jaké rozhodnutí padne v ODS.
O tom, zda budou lidovci, TOP 09 a občanští demokraté kandidovat do eurovoleb spolu, nebo samostatně, nejvyšší představitelé jednají už od začátku letošního dubna. Tehdy se na jednání sešly politické špičky všech koaličních stran. Za ODS byl přítomný premiér Petr Fiala, europoslanec Alexandr Vondra a ministr financí Zbyněk Stanjura. TOP 09 zastupovala předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová a předseda poslaneckého klubu Jan Jakob a lidovce jejich lídr Marian Jurečka, europoslanec Tomáš Zdechovský a první místopředseda Jan Bartošek.
V úterý by se měli členové nejvyššího vedení stran setkat znovu. Jejich jednání už se totiž blíží ke konci. „Vrátili jsme návrh dohody do koaličních stran. Ty to projednaly a zítra (v úterý, pozn. red.) bychom si na to měli sednout jako nejvyšší představitelé stran,“ popisuje pro deník FORUM 24 europoslanec a člen předsednictva KDU-ČSL Tomáš Zdechovský, který povede lidoveckou kandidátku.
Konečné rozhodnutí by pak podle něj mělo padnout do dvou týdnů. „Zítra (v úterý, pozn. red.) si řekneme výsledky jednání uvnitř stran a řekneme si, jestli jsou pro nás akceptovatelné některé změny, které strany navrhují. Potom se rozhodne,“ dodává Zdechovský pro FORUM 24. V pátek pak mají lidovci Celostátní konferenci, na které chtějí rozhodnout.
Řekneme si, jestli jsou pro nás akceptovatelné některé změny, které strany navrhují. Potom se rozhodne.
Všechny tři strany si také poskytly výzkumy a analýzy. Ty podle informací deníku FORUM 24 vycházejí docela dobře pro koalici SPOLU. Mezi stranami se ale stále řeší, jestli najdou více důvodů pro, nebo proti koalici. Podle zdroje obeznámeného s průběhem jednání jde hlavně o nesrovnalosti v názorech všech tří stran.
Rozhodnutí ještě nepadlo, zní z ODS
I když šéfové všech tří stran tlačí na to, aby koalice před volbami do Evropského parlamentu vznikla, jisté to ještě není. Aktuálně podle informací deníku FORUM 24 záleží na tom, jak se rozhodne největší vládní strana ODS. „Stále jednáme a zvažujeme všechna možná pro a proti, jestli půjdeme do voleb jako strana samostatně, nebo v rámci koalice SPOLU. Rozhodnutí ještě nepadlo,“ říká europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS).
Právě Vrecionová, ale i její kolega z ODS a frakce Evropských konzervativců a reformistů Alexandr Vondra podporují, aby občanští demokraté šli do voleb sólo. Jejich postup navíc způsobil mezi koaličními partnery roztržku, kdy se po republice objevilo 70 billboardů, na kterých sdělují, že jsou „Pro Evropu bez nesmyslů“. I když Vondra i Vrecionová popírají, že by plakáty souvisely s volbami do Evropského parlamentu, jejich postup rozčílil některé politiky, kteří by s nimi byli v případě koalice SPOLU na jedné kandidátce.
Vrecionová každopádně popírá, že by samostatná kandidatura byla ohrožením pro další pokračování koalice SPOLU na národní úrovni. „Nemyslím si, že by byla spolupráce do dalších voleb ohrožena. Koalice SPOLU je dlouhodobý projekt, který je velice úspěšný. Evropské volby jsou ale jiné,“ dodává Vrecionová, která ve vedení europoslaneckého klubu ODS vyměnila letos v červnu Jana Zahradila.
Nehrozí podle ní ani to, že by výsledek eurovoleb mohl nahrát hnutí ANO a expremiérovi Andreji Babišovi. Právě tím argumentují šéfové stran, kteří jsou pro vznik koalice SPOLU. V koalici je podle nich větší pravděpodobnost, že porazí nyní opoziční hnutí.
Rozdílnost by naopak řadu voličů mohla od volby koalice odradit a hnutí ANO by tak mohlo celkově získat více mandátů.
„Evropské volby jsou specifické, rozdíly mezi jednotlivými stranami SPOLU jsou v těchto otázkách rozdílnější než v národních volbách. Tato rozdílnost by naopak řadu voličů mohla od volby koalice odradit a hnutí ANO by tak mohlo celkově získat více mandátů než při samostatné kandidatuře stran SPOLU,“ vysvětluje pro deník FORUM 24.
S tím souhlasí i Alexandr Vondra. „Zcela chápu důležitost koalice SPOLU i pro příští volby do českého parlamentu. Ale nemyslím si, že by pro ni bylo dobré nechat si Babišem vnutit, že volby do Evropského parlamentu jsou referendem o vládě,“ říká.
Otevřené dveře u hnutí STAN?
Na stole jsou ale i další varianty. Pokud koalice SPOLU nevznikne, může pokračovat spolupráce TOP 09 a KDU-ČSL. „Jsme si stoprocentně schopní sednout právě jenom s TOP 09 a bavit se dál,“ říká deníku FORUM 24 Zdechovský.
TOP 09 se navíc nabízela i spolupráce s hnutím STAN stejně jako v roce 2019. Preferovanou variantou pro TOP 09 je ale kandidatura v rámci koalice SPOLU. „Pevně věřím, že bude vůle všech stran, aby byla i koaliční kandidátka do Evropského parlamentu právě v koalici SPOLU. Kdyby to tak nakonec nedopadlo, zvážíme všechny další reálné varianty případných koalic,“ říká předseda poslaneckého klubu Jan Jakob s tím, že jeho strana je připravená kandidovat i samostatně.
Zhruba před půl rokem přišla nabídka hnutí STAN i lidovcům. Ti ji ale zatím nereflektovali. „Se Starosty jsme o tom zatím neuvažovali, ale taky je to jedna z možností,“ popisuje pro FORUM 24 Zdechovský. Starostové zatím počítají se samostatnou kandidaturou. V jejím čele má být neúspěšná kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová a místopředseda hnutí Jan Farský.
Volby do Evropského parlamentu se konají každých pět let a volí se poměrným systémem. První eurovolby v České republice proběhly krátce po jejím vstupu do Evropské unie v roce 2004. Voliči v zemích Evropské unie budou vybírat nové europoslance od čtvrtka 6. června do neděle 9. června 2024. Jednotlivé státy si zvolí den či dny, kdy u nich volby proběhnou. V Česku by měly eurovolby vycházet na pátek 7. června a sobotu 8. června 2024.
Z celkem 705 křesel v Evropském parlamentu jich českým zástupcům náleží 21. Nejvíce mandátů má po minulých eurovolbách hnutí ANO, ODS zastupují čtyři europoslanci, Piráti a TOP 09 se Starosty mají shodně po třech europoslancích, po dvou zástupcích mají ve Štrasburku SPD a lidovci a jednoho europoslance mají komunisté.