Bývalý newyorský starosta a mediální magnát Michael Bloomberg zvažuje kandidaturu na amerického prezidenta. Napsal to list The New York Times. Podle něj by třiasedmdesátiletý Bloomberg vedl kampaň jako nezávislý kandidát a je připraven na ni vydat miliardu dolarů (zhruba 25 miliard korun).
Bloomberg je podle listu znepokojen převahou Donalda Trumpa mezi republikány, přehmaty Hillary Clintonové a vzestupem senátora Bernieho Sanderse mezi demokraty. Bloomberg proto instruoval své poradce, aby připravili plány pro kampaň před prezidentskými volbami letos v listopadu, píší The New York Times.
Bývalý úspěšný starosta New Yorku a zakladatel stejnojmenné tiskové agentury zvažoval již v minulosti nezávislou kandidaturu, vždy ale došel k závěru, že nemá šanci zvítězit. Souhra netypických událostí v letošní kampani však opět povzbudila jeho prezidentské aspirace, uvedl list s odkazem na zdroj obeznámený s Bloombergovými záměry.
Miliardář se údajně hodlá rozhodnout nejpozději na začátku března, aby se podle poradců stihl dostat na kandidátní listiny ve všech amerických státech. Již nyní ale podnikl konkrétní kroky k zahájení kampaně. Přátelům a spolupracovníkům naznačil, že by byl připraven utratit za kampaň nejméně miliardu dolarů.
Podle listu New York Times si nechal v prosinci udělat průzkum, jak by si vedl proti Trumpovi a Clintonové. Další průzkumy hodlá provést po prvních primárkách ve státě New Hampshire 9. února, aby zjistil, zda má skutečně šanci, píše deník s odvoláním na dva zdroje z Bloombergova okolí.
Americké prezidentské volby zatím nikdy nevyhrál nezávislý kandidát. Bloomberg však vidí šanci vyhrát v případě, že by republikáni nominovali Trumpa nebo texaského senátora Teda Cruze a demokraté současně Sanderse. Pro Trumpa i Cruze jsou příznačné extrémní postoje, pokud jde o imigraci i o další témata, zatímco Sanders se označuje za socialistu.
Bloomberg byl do roku 2007 republikán, od té doby je nezávislý. Má těsné vazby na Wall Street a v posledních letech investuje miliony dolarů do kampaní za větší kontrolu zbraní a za právo na potrat, což by mohlo odradit levicové i pravicové voliče, uvedly The New York Times.
Bývalý newyorský starosta je přesvědčen, že voliči chtějí neideologickou, nadstranickou vizi zaměřenou na výsledky, řekl listu jeden z Bloombergových poradců.
I když se zatím žádný nezávislý kandidát nedostal do Bílého domu, mohl by Bloomberg prezidentskou kampaň výrazně ovlivnit. Například v roce 1992 kandidatura texaského obchodníka Rosse Perota podle řady analytiků přispěla k tomu, že demokrat Bill Clinton porazil republikánského prezidenta George Bushe staršího.