Není to tak dávno, co Češi kvůli pandemii koronaviru nesměli bezdůvodně opouštět území svého okresu. Dokonce i tak exotickou činnost, jako je jogging, provozovali s nasazenými respirátory, aby se ochránili před potenciálně nebezpečnou nákazou. Covid od té doby zkrotl a smrtonosnou deltu nahradily jiné, mírnější varianty, jichž je v populaci rozeseto nespočet. Svět to již příliš neřeší. Ze smrtonosného viru se stal obtížný hmyz. To však neznamená, že mu nemůže narůst žihadlo.
„Máme tu pestrou polévku variant,“ popisuje pro deník FORUM 24 doktorka Helena Jiřincová ze Státního zdravotního ústavu aktuální situaci rozšíření viru mezi českou populací. Každý den odhalí PCR testy stovky nakažených. Z páteční statistiky ministerstva zdravotnictví vyplývá, že v nemocnicích je 143 nemocných, z toho 11 na JIP. Jak řekl genetik Jan Pačes pro web Českého rozhlasu, je téměř jisté, že skutečný počet Čechů zasažených nákazou je o mnoho vyšší, pravděpodobně mnohonásobně.
Vzhledem k malému množství prováděných testů je ovšem těžké stanovit, jak moc je česká populace promořená onemocněním. Odborníky překvapila nová varianta viru BA.2.86, zvaná též pirola, která se masivně šíří v USA. Do Čech zatím nedorazila, nicméně se zdá, že se vymyká z obecných vzorců, i když patrně bude citlivá na novou verzi očkování dostupnou i v naší zemi. Odborníci radí zranitelným skupinám obyvatel, zejména seniorům a osobám trpícím chronickými onemocněními, očkování, a to nejen proti covidu, ale také proti chřipce, případně dalším respiračním onemocněním.
„Aktuálně v omezené míře cirkulují rhinoviry, viry parainfluenza a RSV, k nejčastěji detekovaným patogenům patří SARS-CoV-2,“ píše se v nejnovější zprávě Státního zdravotního ústavu. Ta rovněž uvádí, že vzhledem k malému počtu genetického sekvenování nebylo možné ustanovit žádný trend či žádného favorita mezi mutacemi viru, ale již na takto malém vzorku je vidět, že i v ČR cirkulují nové varianty koronaviru.
Zatím mezi nimi není nejnovější varianta zvaná pirola, nicméně její nástup v zasažených oblastech naznačuje, že se bude šířit s podobnou razancí jako prvotní alfa a smrtonosná delta. Podle Jiřincové je pirola velmi odlišná od dosud známých variant koronaviru. Navíc zatím není jasné, zda reaguje na imunitu navozenou předchozím onemocněním. Podle dosavadních zjištění ale nejnovější očkovací látky poskytují ochranu proti všem hlavním variantám viru, jako jsou právě pirola, kraken či eris.
Rizikovým skupinám obyvatel doporučuje vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí lékař Jan Kynčl očkovat se již nyní, přičemž by jednoznačně měli využít aktualizovanou novou variantu očkování, která potřebné protilátky obsahuje. „Chřipková epidemie by měla v sezóně probíhat standardně, očkovat proti ní se lze již nyní nebo v říjnu. Zde je asi nejdůležitější debata se svým praktickým lékařem, protože vakcín proti chřipce je omezené množství a v některých letech již nemusí být k dispozici. Očkovat lze proti chřipce i covidu současně anebo v odstupu, toto je opět na diskusi s praktikem,“ doporučil Kynčl.
To, že covidu neutečeme, si myslí také hlavní epidemiolog IKEMu Petr Smejkal. Ten řekl v rozhovoru pro Českou televizi, že pravděpodobně na podzim dojde k vlně onemocnění covidem-19. „Covid je tady stále, stále mutuje,“ podotkl. Podle něj stávající varianta covidu postihuje spíš horní cesty dýchací a nemá takovou smrtnost či závažnost průběhu jako předchozí varianty. Nicméně také on říká, že pro posilující dávku očkování by si měli dojít starší lidé, vážně nemocní, případně ti, u kterých od poslední dávky vakcíny uběhl delší čas.
Pačes: Dominovat budou zřejmě varianty s dvojí mutací
Genetik Jan Pačes popsal pro deník Forum 24 aktuální situaci, byť s výhradou, že situaci v Česku přímo komentovat nelze, protože se u nás neprovádí genetické sekvenování. Usuzuje tedy podle situace v okolních zemích. Virus se nadále vyvíjí a některé varianty si, jak píše, pořídily dvojitou mutaci svého spike proteinu, tedy té části jíž virus proniká do napadené buňky. Tato změna dostala označení Flip.
„Virus si tak jakoby uklidil stranou, nebo možná zamaskoval jedno místo vhodné k rozpoznávání protilátkami. Varianty s touto dvojicí mutací budou na podzim lépe unikat stávajícím protilátkám, které jako populace a máme, a lze předpokládat, že budou postupně dominovat,“ domnívá se Pačes.
Pokud jde o Pirolu, uvádí genetik, že tato varianta patří k jiné evoluční větvi než potomci XBB (jako jsou Kraken, Eris a další). „Pravděpodobně vznikla v nějakém pacientu s dlouhodobou perzistentní infekcí a má díky tomu o trochu více mutací než ostatní varianty,“ uvádí expert.
Pirola byla podle něj detekována nedávno, ale rovnou a vlastně najednou se objevila po celém světě. „To je nečekané, většinou pozorujeme postupné rozšíření nějaké dobře se šířící se varianty z jednoho místa. Pirola není nikde dominantní, nezdá se, že by byla více infekční než třeba Eris nebo Kraken a tak je pro virology trochu záhadou, jakým scénářem se rozšířila,“ sdělil genetik. „Zatím nemáme dost klinických dat k vyhodnocení, jestli se chová podobně jako ostatní varianty, ale asi ano,“ domnívá se.
Pokud jde o to, co nás na podzim čeká, je Pačes s odhady zdrženlivý. „Můj opatrný odhad je, že teď přichází první vlna a na přelomu února a března můžeme čekat vlnu druhou. Tedy něco podobného jako minulou zimu,“ myslí si genetik.